Въпрос:

Здравейте уважаеми дами и господа,

със съпругата ми бихме искали да започнем собствен бизнес свързан с отглеждане на култивирани печурки и имаме нужда от Вашата помощ. Желаем да кандидатстваме по програма за развитие на начинаещи производители. Интересува не какви са условията и какво ни трябва да бъдем одобрени?

С най добри пожелания!

  

Отговор:

В отговор на Вашия въпрос Ви информираме, че в периода 2023-2027 година подпомагането на регистрирани земеделски стопани ще се осъществява чрез интервенции, заложени в Стратегически план за Развитие на земеделието и Селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. - https://www.mzh.government.bg/media/filer_public/2023/01/10/strategicheski_plan_2023-2027_8LjLWGr.pdf

Предвид предмета на дейност – отглеждане на култивирани печурки, подходящи биха били интервенциите: II.Д.2. "Подпомагане на много малки земеделски стопанства" и II.Д.1. "Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство".

Следва да се има предвид, че при кандидатстване по посочените интервенции Вие вече трябва да имате създадено стопанство, което да отговаря на условията за допустимост. Финансовата подкрепа, която се отпуска и по двете интервенции има за цел да подпомогне разрастването и развитието на вече създадени стопанства.

Няма интервенция, която да финансира проект за създаване на стопанство.

На този етап можем да Ви предоставим информация за предварителните условия за допустимост по двете интервенции, заложени в Стратегическия план. Окончателните изисквания към кандидатите и проектните предложения ще бъдат подробно разписани в националното законодателство (Насоки/Наредби за кандидатстване), следете електронната страница на Министерство но земеделието - https://www.mzh.government.bg. В настоящия момент, няма информация кога се предвижда да има прием по тези интервенции. През месец май 2023 година предстои да се проведе заседание на Комитета за наблюдение на Стратегическия план, на което се очаква да бъде гласувана и одобрена Индикативната годишна работна програма, въз основа на която Министерството на земеделието ще работи и ще определя приеми на проектни предложения.

По интервенция II.Д.2. – Подпомагане на много малки земеделски стопанства ще се подпомагат земеделски стопани, които са:

  • физически лица, навършили 18 години;
  • еднолични търговци, еднолични дружества с ограничена отговорност, регистрирани по Търговския закон;
  • кооперации, регистрирани по Закона за кооперациите.

Кандидатите за подпомагане трябва да са регистрирани като земеделски стопани по реда на Наредба №3/1999 година за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани - https://lex.bg/laws/ldoc/-549710334. Да имат икономически размер на земеделското стопанство в границите между 3 000 и 8 000 евро стандартен производствен обем /СПО/[1]. Да имат разработен бизнес план за развитие на земеделското стопанство.

Бизнес планът трябва да показва увеличение на икономическия размер на стопанството с най-малко 3 000 евро СПО като стопанства, заложили увеличение на икономическия размер само с пчелни семейства и/или едри или дребни преживни животни трябва да осигурят ръст най-малко от 2 000 евро СПО. Задължително в бизнес плана се залага инвестиция в дълготраен материален актив, свързана с дейността на стопанството /машини, съоръжения, оборудване, строително-монтажни работи и др./ на стойност не по-малка от 35% от размера на полученото първо плащане.

Финансовата подкрепа е в размер на 20 000 евро, която е безвъзмездна и се отпуска на два етапа по 10 000 евро. Първи етап – след одобрение на проектното предложение. Втори етап – след установяване на правилното и точно изпълнение на бизнес плана.

            При отпускането на тази помощ ще се използват принципи на подбор, сред които: земеделски стопанства, които извършват дейност в приоритетен сектор; производство на биологични продукти; проектни предложения включващи инвестиции в активи, водещи до подобряване на производителността, опазване на околната среда, справяне с климатичните промени и др.

Управляващият орган ще определи критериите за подбор след съгласуването им с Комитета за наблюдение, включително точките за всеки критерий, както и минималния брой точки, над които дейността ще бъде одобрена за финансиране.

По интервенция II.Д.1. – Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство ще се подпомагат земеделски стопани, които:

  • са на възраст от 18 до 40 години към датата на подаване проектното предложение;
  • са еднолични собственици на земеделското стопанство;
  • имат професионални умения и познания в областта на селското стопанство;
  • за първи път се установяват като ръководители на земеделското стопанство – започнали са извършване на земеделска дейност преди не повече от 24 месеца преди подаване на проектното предложение.

Кандидатите за подпомагане трябва:

  • да са физически лица, Еднолични търговци и Еднолично дружество с ограничена отговорност;
  • да са  регистрирани като земеделски стопани по реда на Наредба №3/1999 година за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани;
  • да имат икономически размер на земеделското стопанство в границите между 8 000 и 20 000 евро стандартен производствен обем /СПО/;
  • да имат разработен бизнес план за развитие на земеделското стопанство.

Бизнес планът трябва да показва увеличение на икономическия размер на стопанството с най-малко 4 000 евро СПО.  За стопанства, които увеличават икономическия си  размер само с пчелни семейства и/или едри или дребни преживни животни трябва да се осигури увеличение на икономическия размер на стопанството с най-малко 2 500 евро СПО. Задължително в бизнес плана се залага инвестиция в дълготраен материален актив, свързан с дейността на стопанството /машини, съоръжения, оборудване, строително-монтажни работи и др./ на стойност не по-малка от 35% от размера на полученото първо плащане.

Финансовата подкрепа е в размер на 30 000 евро и се изплаща на два етапа по 15 000 евро. Първи етап – след одобрение на проектното предложение. Втори етап – след установяване на правилното изпълнение на бизнес плана.

За отпускането на тази помощ ще се използват принципи за подбор като: земеделско стопанство, развиващо дейност в приоритетен сектор; възможност за производство на биологични продукти; създаване на нови работни места; включени инвестиции в активи, водещи до цифровизация, опазване на околната среда или справяне с климатичните промени; проекти, които се изпълняват в областта по постоянен адрес на кандидата; кандидати, които имат завършено средно или висше образование в областта на селското стопанство, ветеринарната медицина или икономическо образование със земеделска насоченост.

Управляващият орган ще определи критериите за подбор след съгласуването им с Комитета за наблюдение, включително точките за всеки критерий, както и минималния брой точки, над които дейността ще бъде одобрена за финансиране.

Експертите на НССЗ предоставят безплатни консултации в областта на растениевъдството, животновъдството и аграрната икономика, въпроси свързани с изпълнение на проекти, одобрени по подмерки от Програмата за развитие на селските райони, и прилагане на интервенциите от Стратегическия план за Развитие на земеделието и Селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. Те имат богат опит при изготвяне  и управление на бизнес планове на млади фермери и малки стопанства.

С цел получаване на по-конкретна информация Ви препоръчваме да посетите наш офис, където експертите ще Ви предложат най-доброто за Вас решение.

НССЗ има офиси във всеки областен град на страната. Работното време на териториалните офиси на НССЗ: от понеделник до петък - от 9.00 ч. до 17.30 ч.

Информация за адресите и телефоните за връзка с екипите от териториалните областни офиси на НССЗ може да намерите на нашия сайт https://www.naas.government.bg/ в рубрика „Контакти”, подрубрика „Областни офиси на НССЗ” - https://www.naas.government.bg/contacts/teritorialni-oblastni-ofisi-na-nssz

 

 

[1] Икономическият размер на стопанството се определя съгласно Таблица за изчисляване на икономическия размер, в която са заложени показателите за Стандартния производствен обем за всеки отделен вид култура или категория животно. Съгласно тази таблица 50 кв.м с култивирана печурка формират 3 348,96 евро СПО.