Въпрос:

Здравейте,
Семейството ми отглежда 30 кошера Ще можем ли да кандидатстваме по мярка 6.1 "Стартова помощ за млади земеделски стопани", за засаждане на медоносни растителни видове. Като бенефициент ще се яви дъщеря ми която е на 27 години. Има завършено висше образование "Корпоративна икономика", това ще и помогне ли или ще трябва да кара определените часове като курс. Земята  която ще бъде наета: за 5 или 3 години ще трябва да е договора за наем. В таблицата за СПО не е дадено конкретно  за медоносни дървесни видове а ако правилно се ориентирам, то кода трябва да е 3179 което означава че ми трябват около 18 декара земя за да достигна 8000 евро СПО. Ако не е така моля ви да ми обясните как се изчислява. Задължително ли е да бъде заградено с ограда мястото което ще засадим. Вие ще бъдете ли съгласни да изработите проекта ми като предварително ми кажете за каква сума и кога я искате тая сума. Моля да ми обясните кога да считам че има форсмажорни обстоятелства. Може ли в последствие чрез нотариално заверено пълномощно някой от родителите да подписва документи или да присъства на проверки. Друго което искам да ви питам е ще може ли да разделим проекта на: закупуване на транспортно средство с което да прекарваме кошерите и отделно за засаждане на медоносните видове. Но тогава как ще се изчисли СПО.

Отговор:

   В отговор на зададените от Вас въпроси първо бихме искали да Ви информираме, че на интернет страницата на Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) е публикуван актуализиран индикативен график за прием на заявления по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. за 2017 г. (http://www.mzh.government.bg/mzh/bg/Home.aspx), където е планирано подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ от мярка 6 „Развитие на стопанства и предприятия“ от Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. да стартира в края на м. август 2017 г., като периода на прием е определен да бъде пет седмици. Най-малко 10 дни преди приема Министъра на земеделието, храните и горите издава заповед, с която определя началната и крайна дата на прием на заявления за подпомагане. Уточняваме, че този график е индикативен и може да бъде променян!

За предстоящия прием на проекти по подмярка 6.1 се очаква да има изменения в Наредбата за прилагане на подмярката, така, че информацията която ви предоставяме по-долу е съгласно досега прилаганата.

Основните условия на подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ са следните:

За да бъде допустим един кандидат по подмярка 6.1 е необходимо да има земеделско стопанство с определен  икономически размер от 8 000 евро до 16 000 евро измерен в Стандартен производствен обем(СПО).

Стандартен производствен обем (СПО) представлява условните, а не реалните приходите на стопанството и се изчислява на базата на осреднени за България цени и добиви от отглежданите в стопанството култури или животни, без да се включват данъците и преките плащания, т.е. две стопанства отглеждащи две еднакви култури или животни с еднаква площ ще имат и еднакъв икономически размер. СПО се изчислява с помощта на таблица, която е приложение към наредбите по прилагане на съответните мерки. На сайта на НССЗ на ел.адрес: www.naas.government.bg/bg/Изготвяне-проекти/19/3363 е публикувана таблицата. Таблицата е включена и като приложение № 1 на Наредба № 14 от 28.05.2015 г.

Съгласно таблицата за изчисление на СПО 30 бр. пчелни семейства са 1917,34 евро СПО, което е недостатъчно за да кандидатствате само с тях по подмярка 6.1.

30 бр. пчелни семейства * 125 лв = 3,750 лв/ 1,95583 = 1917,34 евро

Минималният брой пчелни семейства за допустимост по подмярка 6.1 са 126 пчелни семейства.

126 бр. пчелни семейства * 125 лв = 15 750,00 лв/ 1,95583 = 8052,85 евро.

За да бъде допустим един кандидат е необходимо:
- да е на възраст от 18 до 40 години към датата на подаване на заявление за подпомагане (За ЕООД-та – изискването е за собственика и управителя на стопанството);
- не по-рано от 18 месеца преди датата на кандидатстване по мярката те са регистрирани като земеделски стопанин за първи път по Наредба №3 от 29.01.1999 г.за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани;
- не по-рано от 18 месеца преди датата на кандидатстване по мярката да са започнали да отглеждат животни в собствен/нает животновъден обект и/или да стопанисват земя с цел производството на земеделска и животинска продукция;
- са предложили бизнес план за развитие на дейностите в стопанството;
- са собственици, наематели и/или арендатори на цялата налична в земеделското стопанство земя;
- са собственици и/или наематели на животновъдните сгради и помещения, използвани за животновъдната дейност, в случай че развиват такава;
- да имат завършено средно образование в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, или средно икономическо образование със земеделска насоченост; и/или завършено висше образование в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, или висше икономическо образование със земеделска насоченост; и/или удостоверение за завършен курс от минимум 150 часа или свидетелство за професионална квалификация в областта на селското стопанство. Когато младият фермер не покрива изискванията за професионални умения и познания към периода на кандидатстване, може да бъде одобрен за подпомагане при условие, че поеме ангажимент да покрие тези изисквания, в рамките на 36 месеца от момента на вземане на решение за отпускане на помощта, но не по-късно от избрания период за проверка изпълнението на бизнес плана;

Бизнес плана, който представяте задължително трябва да доказва жизнеспособността на земеделското стопанство за срок от 5 години. В него трябва да е заложено увеличаване на икономическия размер на стопанството спрямо първоначалния размер с най-малко левовата равностойност на 4000 евро, измерен в СПО, в срок до посочената крайна дата на бизнес плана за проверка на неговото изпълнение. В него също така трябва да се показва, че кандидатът ще поддържа размер на стопанството не по-малък от левовата равностойност на 8000 евро, измерен в СПО, за периода от датата на подаване на заявлението за подпомагане до осъществяване на планираното увеличение.

Относно въпросът ви за форсмажорните обстоятелства Ви информираме, че в Допълнителните разпоредби на Наредба 14, т.15 те са определени и записани като: "Непреодолима сила и извънредни обстоятелства" са обстоятелства по смисъла на чл. 2, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 г., а именно:
„За целите на финансирането, управлението и мониторинга на ОСП „непреодолима сила“ и „извънредни обстоятелства“ (форсмажорни) могат да бъдат признати по-специално в следните случаи:
а) смърт на бенефициера;
б) дългосрочна професионална нетрудоспособност на бенефициера;
в) тежко природно бедствие, което е засегнало сериозно стопанството;
г) случайно унищожение на постройките за животни на стопанството;
д) епизоотия или болест по растенията, която е засегнала съответно част или всички селскостопански животни или земеделски култури на бенефециера;
е) отчуждаване на цялото стопанство или на голяма част от стопанството, ако това отчуждаване не е могло да бъде предвидено към деня на подаване на заявлението.“

Относно форсмажорните обстоятелства искаме да Ви уведомим, че при неизпълнение на задължения в случай на непреодолима сила или извънредни обстоятелства ползвателят не възстановява полученото първо плащане по договора за предоставяне на финансова помощ, но няма право да получи второто плащане.
Ползвателят или упълномощено от него лице е длъжен писмено да уведоми РА за възникването на непреодолима сила и извънредни обстоятелства и да приложи достатъчно доказателства за това в срок до 15 работни дни от датата, на която е в състояние да го направи.
При възникване на непреодолима сила и извънредни обстоятелства след получаване на второто плащане по договора за предоставяне на финансова помощ, водещи до трайна обективна невъзможност на ползвателя да изпълнява поетите договорни и/или нормативни задължения, ползвателят не възстановява получената по договора финансова помощ.

Проектите се оценяват при спазване на критерии за подбор.
(http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2136523873) Критериите за подбор са следните:
- проекти, подадени от кандидати, които имат завършено средно или висше образование в областта на селското стопанство, ветеринарната медицина и/или икономическо образование със земеделска насоченост;
- проекти за дейности, които се изпълняват в сектор "Животновъдство" и/или в сектор "Плодове и зеленчуци";
- проекти на млади фермери, чиито стопанства са в процес на преход към биологично производство или са преминали към биологично производство на земеделски продукти и храни проекти на млади фермери, които създават заетост и нови работни места
- проекти, които се изпълняват от бенефициенти, които имат завършено средно и/или висше образование в областта на селското стопанство, ветеринарната медицина или икономическо образование със земеделска насоченост;

В §1, т. 5 на Допълнителните разпоредби на наредбата е дадено определение за "Завършено средно или висше образование в областта на селското стопанство, ветеринарната медицина и/или завършено икономическо образование със земеделска насоченост", като са посочени специалностите за висше и средно образование със земеделска насоченост, за които ще се дават 10 точки по критериите за подбор.
Специалността „Корпоративна икономика“, не попада в специалностите за получаване на точки по критерия за подбор за завършено средно или висше образование в областта на селското стопанство, ветеринарната медицина и/или завършено икономическо образование със земеделска насоченост.

В процесът на оценка, проектите на млади земеделски стопани, които не са събрали минималният брой точки (10 точки) не са недопустими за подпомагане.

Тъй като не сте уточнила конкретните медоносни култури, които искате да отглеждате не можем да Ви дадем конкретен отговор за точен код от таблицата за изчисляване на СПО, но е важно да знаете, че ако сте решили например да засаждате медоносни дървета от рода на акация, липа и т.н  - те са дървесни видове, а не овощни видове, не се подпомагат и неможе да се регистрирате като земеделски стопанин с тях В код 3179 от таблицата за изчисление на СПО се включват и площите, заети с смокини, черница, шам-фъстъци и др.

Съгласно одобрения от Министъра на земеделието и храните и горите списък на приоритетни култури бихте могла да получите точки по приоритет от някоя от следните медоносни култури от  групата на етеричномаслените култури: кориандър; босилек; анасон; резене; бял трън; маточина и др.

Ако искате да засадите трайни насаждения има допълнителни ограничения, като периодът за създаване на трайни насаждения е от 1 ноември до 14 април на стопанската година съгласно технологии за създаване и отглеждане на трайни насаждения. Стопанската година започва на 1 октомври на текущата година и приключва на 30 септември на следващата календарна година (в момента тече стопанска година 2016/2017г. т.е. от 01.10.2016 до 30.09.2017).

В отговор на въпросът относно дали може са разделите проекта на закупуване на транспортно средство с което да прекарвате кошерите и отделно за засаждане на медоносните видове, е необходимо да знаете (и както по-горе ви обяснихме): размера на стопанството измерен в СПО се образува само от видовете земеделски културии/или животни , а не от дълготрайни материални активи. Съгласно условията на подмярка 6.1 бизнес планът задължително трябва включва поне една инвестиция в дълготрайни материални и/или нематериални активи, т.е. можете освен да увеличите стопанството си с различни земеделски култури и/или животни, да си закупите и материален актив. Видовете дейности и/или инвестиции в дълготрайни материални и нематериални активи, включени в бизнес плана, трябва да съответстват на конкретната дейност на стопанството.

Относно въпросът за наемане на земя искаме да Ви информираме, че договорите за наем трябва да отговарят на следните изисквания:
- да са влезли в сила към датата на подаване на заявлението за подпомагане;
- с минимален срок на действие пет години, като към датата на подаване на заявлението за подпомагане може да са изтекли не повече от 18 месеца от срока.
- цялата налична в земеделското стопанство земя трябва да се стопанисва от кандидата.
Препоръчваме Ви договора за наем да е поне за шест години, тъй като при одобрение може да се получи забавяне и след изтичане на договора Ви за аренда трябва да правите допълнителен анекс за удължаване на срока за ползване.

Няма задължително изискване в наредбата за прилагане на подмярка 6.1 за изграждане на ограда на стопанството и това е Ваш избор.

Относно въпросът Ви за това, дали в последствие чрез нотариално заверено пълномощно някой от родителите може да подписва документи или да присъства на проверки трябва да знаете, че съгласно Чл. 22, ал.1 от Наредба № 14 от 28 май 2015 г. документите, приложени към заявлението за подпомагане и към заявката за плащане, както и представените от кандидатите/ползвателите при допълнително искане от РА, трябва да бъдат:
1. представени в оригинал, нотариално заверено копие или копие, заверено от кандидата/ползвателя; в случай на представяне на заверени от кандидата/ползвателя копия на документи оригиналите се осигуряват за преглед от служител на РА;
2. подадени лично от кандидата/ползвателя;
(2) Изискването по ал. 1, т. 2 не се прилага за ползватели на помощта, които трябва да подадат заявка за второ плащане и за които е настъпила временна неработоспособност, налагаща болничен престой, поради: общо заболяване, злополука, професионална болест, лечение в чужбина, санаторно-курортно лечение, карантина, гледане на болен или на карантиниран член от семейството, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение в същото или в друго населено място, в страната или в чужбина; бременност и раждане. Временната неработоспособност се удостоверява с болничен лист, представен в РА до три дни след датата на издаването му.
(3) В случаите по ал. 2 документите могат да бъдат подадени от лице, упълномощено с нотариално заверено изрично пълномощно.


За повече информация следете интернет сайтовете на Министерството на земеделието и храните и горите (www.prsr.government.bg) и на Държавен фонд ''Земеделие” (www.prsr.bg) за публикуване на мерките и условията за изискване към кандидатите по новата Програма за развитие на селските райони 2014-2020г., както и на заповедите за определяне на периодите за прием на заявления за подпомагане за мерките по новата ПРСР 2014-2020г.

Информираме Ви, че за първият прием на проекти по подмярка 6.1. през 2015 г. Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ) бе определена и изготвяше безплатно проектите и заявленията на кандидати млади фермери по подмярка 6.1. „Стартова помощ за млади земеделски стопани”, като се очаква и за предстоящия да бъде така, но това все още не е уточнено.

Информираме Ви, че има и друга, подходящо подмярка за малки стопанства и това е подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“. За да бъде допустим един кандидат по подмярка 6.3 е необходимо да има земеделско стопанство с определен размер от 2 000 евро до 7 999 евро СПО. Вашето стопанство може да бъде само от животни, само от растения или смесено земеделско стопанство, което Ви дава по-голяма възможност за достигане на минималния стандартен производствен обем нужен за кандидатстване по някоя от подмерките. По нея няма ограничения във възрастта и подпомагането е с 15 000 евро.

Условията за допустимост по подмярка 6.3 са записани в Наредба № 10 от 10 юни 2016 г. за прилагане на подмярка 6.3 (http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=104756).

Приемът за подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от ПРСР 2014-2020 г., беше от 04 юли до 12 август 2016 г. Вероятно следващият прием ще е през 2018 г.