Въпрос:

Здравейте, от скоро съм земеделски производител. Имам насаждения около 2 дка орехи и череши  интересува ме какво подпомагане от държавата и ЕС мога да получа. Как и къде има възможност за субсидия.

Мерси предварително

 

Отговор:

В отговор на поставения от Вас въпрос Ви информираме, че за съжаление отглежданите около 2 дка орехи и череши не са достатъчни, за да може да кандидатствате за подпомагане от националния бюджет и/или от ЕС. Ако жлаете да бъдете подпомаган ще бъде необходимо да развиете стопанството си до достигането на критериите за допустимост на подпомагане.
Ако продължите развитието на стопанството си в сектор „плодове и зеленчуци“ и увеличите насажденията си от орехи и череши има варианти на различни схеми и мерки, по които бихте могли да получавате подпомагане в т.ч. по:
- схемата за единно плащане на площ (СЕПП);
- схемата за преразпределително плащане;
- схемата за обвързано подпомагане за плодове;
- преходната национална помощ за земеделска земя на хектар;
- схемата за плащане за селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда (зелени директни плащания);
- подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.
По-долу Ви представяме основните изисквания по горепосочените схеми и мерки:
Схема за единно плащане на площ (СЕПП)
Допустими за подпомагане по СЕПП са всички земеделски площи на територията на страната, които са стопанисват съгласно условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние. Право на подпомагане по схемата за преходна национална помощ на хектар имат земеделските стопани, които стопанисват най-малко 5 дка земеделски площи.

Схема за преразпределително плащане (СПП)
Това е (допълнително) плащане за първите 30 ха за всички кандидати, които имат право на подпомагане по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП).

Схема за обвързано подпомагане за плодове
Право на подпомагане по схемата за обвързано подпомагане за плодове имат земеделски стопани на територията на цялата страна, които стопанисват минимум 5 дка допустими площи с плодове (заедно или поотделно) от следните видове култури: ягоди, малини, ябълки, круши, кайсии и зарзали, праскови и нектарини, сливи (Prunus domestica), череши, вишни, орехи и десертно грозде, когато:
1. земеделските площи, заети с изброените култури, са с минимална площ на парцела 0,1 ха;
2. от заявените за подпомагане площи през годината на заявяване е получен минимален добив, съгласно приложение № 5 към Наредба № 3 от 17 февруари 2015 г. (за черешите минималния добив е 227 кг/дка, а за орехи – 45 кг/дка).

Преходна национална помощ за земеделска земя на хектар
Допустими за подпомагане с преходна национална помощ за земеделска земя на хектар са всички земеделски площи на територията на страната, които са допустими и заявени за подпомагане по Схемата за единно плащане на плош, с изключение на постоянно затревените площи (пасища, мери и ливади) и площите с винени сортове лозя и с тютюн.
Право на подпомагане по схемата за преходна национална помощ на хектар имат земеделските стопани, които стопанисват най-малко 5 дка трайни насаждения, или 10 дка за всички останали земеделски площи.

Схема за плащане за селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда (зелени директни плащания)
Право на зелено директно плащане имат земеделски стопани с право на плащане по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП), които спазват на допустимите си хектари, доколкото са приложими за тях, селскостопанските практики, благоприятни за климата и за околната среда, като диверсификация на културите, поддържане на съществуващи трайно затревени площи и екологично насочени площи (угар, тераси, особености на ландшафта, буферни ивици, единични дървета и др.).
По отношение на диверсификацията изискванията са следните:
- При обработваема земя между 10 и 30 хектара - най-малко две различни култури; основната култура да не превишава 75 % от обработваемата земя
- При обработваема земя над 30 хектара - три различни култури; основната култура не заема повече от 75% от площта, а двете основни култури - не повече от 95 % от обработваемата земя.
Изключение има за стопанства, в които над 75% от площта е пасище или се използва за производство на тревни култури или закултури под вода, като останалата площ на стопанството трябва да е до 30 ха;
По отношение на екологично насочените площи – всяко стопанство, което обработва повече от 15 ха трябва да има минимум 5% екологично насочени площи. Екологично насочените площи са земя под угар, тераси, особености на ландшафта, буферни ивици, ивици допустими площи на границата между обработваеми земи и гори, площи с дървесни култури с кратък цикъл на ротация, площи с междинни култури или зелена покривка и площи с азотфиксиращи култури (например люцерна, фасул, леща), За тези екологично насочени площи ще се получава допълнително плащане на ха т.е. това е плащане в допълнение на плащането по СЕПП и Схемата за преразпределително плащане, но то е само за площите, които са определени като екологично насочени. На този етап няма информация за неговия индикативен размер
Условията и изискванията за подпомагане по горепосочените схеми  са описани в  Наредба № 3 от 17 февруари 2015 г. за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания  (обн. ДВ. бр. 16 от 2015г. - http://www.lex.bg/en/laws/ldoc/2136458717) и Наредба № 5 от 27 февруари 2009 г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за директни плащания (обн. ДВ. бр.22 от 2009г. - http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135625007).

Подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства
По подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020г, на този етап в ПРСР са записани следните критерии за допустимост за желаещите да кандидатстват по подмярка:
1. Да са регистрирани като земеделски стопани по Наредба №3 от 1999 г.;
2. Икономически размер на земеделските им стопанства да е от 2 000 до 7 999 евро стандартен производствен обем (СПО);
СПО представлява условните, а не реалните приходите на стопанството и се изчислява на базата на осреднени за България цени и добиви от отглежданите в стопанството култури или животни, без да се включват данъците и преките плащания, т.е. две стопанства отглеждащи две еднакви култури или животни с еднаква площ ще имат и еднакъв икономически размер. СПО ще се изчислява с помощта на таблица, която ще е приложение към наредбите по прилагане на съответните мерки. На сайта на МЗХ за ПРСР на ел.адрес: http://prsr.government.bg/index.php/bg/sections/l2/101 е публикувана таблицата. Таблицата може да изтеглете директно и от тук: http://prsr.government.bg/Admin/upload/Media_file_bg_1435220468.xls. От таблицата за изчисляване на СПО:
- един дка череши има СПО 724,50 евро;
- един дка орехи има СПО 217,81 евро.
Тъй като дадената информация от Вас е че общо са около 2 дка, в момента няма как да изчислим точно с колко трябва да расте стопанството. Съветваме Ви да посетите наш офис като си носите анкетната карта с анкетните формуляри, за да може експертите да имат по-ясна представа за стопанството Ви и да направите заедно точно изчисление. Има възможност да растете и с други култури, но това зависи от Вашите желания за развитието на стопанството, но при всяко положение трябва да сте със СПО между 2000 и 7999 евро.

3. Да са получили минимум 33 % от общия доход за преходната година от земеделски дейности.
Обръщаме Ви внимание, че в общият доход влизат и доходите от трудови възнаграждения (заплати). Например за 2014 г. ако доходите Ви от земеделие (обявени в годишната данъчна декларация) са 8 000 лв., в т.ч. субсидия по някоя схема или мярка - например 1500 евро (2 934 лв.), а останалите Ви доходи, в т.ч. от заплати са 9000 лв., то Вие сте допустим, тъй като доходите от земеделие са 47 % от общият Ви доход (8 000 / (8000+9 000 лв)). Но ако доходите Ви от земеделие (обявени в годишната данъчна декларация)  са 3 500 лв., в т.ч. субсидията по схема или мярка, а останалите Ви доходи, в т.ч. от заплати са 9000 лв., то Вие не сте допустима, тъй като доходите Ви от земеделие са 28 % (3 500 / (3500+9000)).
Кандидатите трябва да представят бизнес план, който да показва първоначално състояние на земеделското стопанство и сведения за дейностите (включително дейностите, свързани с екологичната устойчивост и ресурсната ефективност), които биха спомогнали за постигане на икономическа жизнеспособност, например инвестиции, обучение, сътрудничество.
По подмярка 6.3. приоритет ще бъде даден на (ще получат точки) проекти на земеделски стопани, които:
- към момента на подаване на заявлението за подпомагане имат регистрирани животновъдни обекти и отглеждат едри и дребни преживни животни, свине, зайци, птици и пчели;
- производства им са в секторите плодове, зеленчуци и/или етерично-маслени култури;
- земеделското им стопанство е разположено в планински район, съгласно Наредбата за определяне на критериите за необлагодетелстваните райони и териториалния им обхват (приета с ПМС №30 ОТ 15.02.2008 г.; ДВ, бр. 20 от 2008 г. - http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135580801);
- на земеделски стопани, чиито стопанства са преминали към биологично производство на земеделски продукти и храни по смисъла на Регламент на Съвета (ЕО) № 834/2007 от 28 юни 2007 относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) 2092/91 и/или са одобрени ползватели на помощ по мярка 10 „Агроекологични плащания” от ПРСР 2014 – 2020  г..
В процесът на оценка проектите, които не са събрали даден минимален брой точки няма да бъдат одобрени за подпомагане. Минималният брой точки все още не е определен, тъй като все още наредбата по тази мярка е в процес на разработване.
От страна на МЗХ към момента като индикативен срок за стартиране на приема на проекти по подмярка 6.3. от ПРСР 2014 - 2020 г. е посочен м. април 2016 г.

На този етап е планирано НССЗ безплатно да изготвя и проектите на кандидатите по подмярка 6.3. от ПРСР 2014-2020г.
Конкретните изисквания за кандидатстване по подмярка 6.3. ще бъдат определени в наредбата за прилагане на подмярката. Наредбата предстои да бъде разработена.

Съветваме Ви да посетите най-близкия за Вас териториален областен офис и да се консултирате с нашите експерти за възможностите за създаване и развитие на Вашето стопанство. Експертите на НССЗ предоставят безплатни консултации в областта на растениевъдството, животновъдството и аграрната икономика, както и по въпросите свързани с Програмата за развитие на селските райони. Те имат богат опит при изготвяне  и управление на бизнес планове на млади фермери и малки стопанства и ще Ви окажат съдействие при кандидатстване по мерките от ПРСР по които Службата ще работи.