Въпрос: Можем ли да кандидатстваме по мярка 214 "Агроекологични плашания" направление „Въвеждане на сеитбообращение за опазване на почвата и водите” с площи върху които се отглеждат многогодишни тревни култури Мискантус (Miscanthus) или Стрелковидна трева (Panicum virgatum).

Отговор: Информацията за намеренията, които имате не е пълна и не можем еднозначно да отговорим на така зададения въпрос.  Изпратили сме вашия въпрос и до МЗХ, Дирекция „Развитие на селските райони”, но не получихме отговор.
Като цяло подмярка „Въвеждане на сеитбообращение за опазване на почвата и водите” е свързана с въвеждане на четириполно сеитбообращение и отговора ние е по-скоро отрицателен.
Ето някои цитати от НАРЕДБА № 11 от 6.04.2009 г. за условията и реда за прилагане на мярка 214 "Агроекологични плащания" от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 - 2013 г.:
.......................................
Чл. 47. (Изм. - ДВ, бр. 23 от 2012 г., в сила от 20.03.2012 г.) (1) При управление на дейностите по направление "Въвеждане на сеитбообращение за опазване на почвите и водите" подпомаганите лица са длъжни да:

1. подготвят и спазват петгодишен план за минимум четириполно сеитбообращение за пет години, който се заверява от дипломиран агроном;

2. осигуряват вземане на почвени проби за всички площи на ниво физически блок през първата и четвъртата година на прилагане на направлението; на база на резултатите от агрохимичния анализ на взетите почвени проби през първата година се разработва план за балансирано торене (план за управление на хранителните вещества), който се заверява от дипломиран агроном;

3. поддържат растителна покривка през зимата на най-малко 50 % от цялата земеделска площ в сеитбообращение, описана в плана по т. 1;

4. извършват първа обработка на почвата след 1 април за всяка календарна година за полетата, които са засети с есенни култури;

5. при промяна на предоставения план за сеитбообращение уведомят ДФЗ - РА за направените изменения, които се заверяват от дипломиран агроном.
..............................................

По-скоро бихме Ви препоръчали да изберете друго направление, например "Контрол на почвената ерозия":

..........................................

Чл. 48. (1) При управление на дейностите по направление "Контрол на почвената
ерозия" подпомаганите лица прилагат една или комбинация от следните дейности:

1. създаване и поддържане на затревени буферни ивици с широчина от 4 до 8 м,
отстоящи на разстояние 20 - 80 м една от друга, в зависимост от типа почва, наклона и
други фактори, които да покриват между 10 и 30 % от обработваемата площ;

2. засяване на почвозащитни предкултури;

3. изграждане и поддържане на оттокоотвеждащи бразди, ориентирани
перпендикулярно на склона и на разстояние от 20 до 40 м една от друга;

4. поясно редуване на културите; поясите се разполагат перпендикулярно на склона и
са с широчина от 30 до 100 м с различни окопни култури, засадени по контурите;

5. превръщане на обработваеми земи в пасища, които да се управляват по
екстензивен начин с не повече от 2 ЖЕ на хектар;

6. подобрителни мероприятия в пасищата, които включват: разчистване от камъни и/или подсяване на незатревени места и/или торене в пасищата;
..................................................

Добре е също да знаете дали земите Ви попадат в категорията ‚Земи с висока природна стойност“, за които има отделно направление.

Препоръчваме Ви да посетите наш офис, където по-подробно да изложите намеренията си и с помоща на нашите колеги да изберете най-походящото направление или комбинация от направления.

В помощ на земеделските производители НССЗ има офиси във всеки областен град на страната. Работно време на териториалните офиси на НССЗ е от понеделник до петък -  от 9.00 ч. до 17.30 ч.
Информация за адресите и телефоните за връзка с екипите от териториалните офиси на НССЗ може да намерите на сайта ни от тук: Контакти / Областни офиси на НССЗ - www.naas.government.bg


Главна дирекция «Съвети в земеделието»
Национална служба за съвети в земеделието
e-mail: gdsz@naas.government.bg
тел.: 02 / 810 09 71, 76, 77, 78, 79 и 91