Въпрос: Бих искала да започна бизнес в областта на земеделието в 2 насоки:
1. Отглеждане на ягоди, като за целта смятам да наема земя от частно лице.
2. Изкупуване на орехи от частни производители, белене и препродаването им.
Бих искала да спазя всички законови уредби и за двата бизнеса, и ми е нужна помощ за регистриране и насоки какви документи трябва да подам и в кои институции.
Може ли вашата служба да ме насочи към нормативите и документите, с които да се запозная?
За ягодите предполагам, че ще трябва да се регистрирам като земеделски производител, физическо лице и да се осигурявам?
Благодаря ви предварително.

Отговор: Първо бихме искали да Ви информираме, че за да се занимавате с отглеждане на ягоди не е задължително да се регистрирате като земеделски производител, както и не е задължително да се регистрирате по търговския закон като едноличен търговец или да създадете юридическо лице (ЕООД, АД, ООД и т.н.), но във всички случаи при продажбата на продукция трябва да издавате документ (фактура или разписка или др.) и да декларирате доходите си пред Национална агенция за приходите (НАП) чрез Годишната данъчна декларация за получените доходи през предходната година от физически лица. Имайте предвид, че на регистрираните по Наредба № 3/1999 г. земеделски производители-физически лица, нормативно признатите разходи са 60% от получените през предходната година доходи от земеделие, а за нерегистрираните земеделски производители е 40%. 
Ако изберете да се регистрирате по Наредба 3/1999 г., което е препоръчително, Вие ще може евентуално да се възползвате от различни мерки на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).
Може да разгледате подробно следните мерки:
• мярка 112 "Създаване на стопанства на млади фермери", НАРЕДБА № 9/3.04.2008 г.  (http://www.prsr.bg/merki/мярка-112/11/index.html ;)
• мярка 141 „Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране”, Наредба № 28/05.08.2008 г. (http://www.prsr.bg/merki/Мярка-141/15/index.html );
• мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства” от Програмата за развитие на селските райони 2007 – 2013г., Наредба № 8 от 3.04.2008 г. (http://www.prsr.bg/merki/мярка-121/12/index.html );

За създаването на по-голямо стопанство е възможно да стартирате с проект по мярка 112 или 141, а след това да го разширите, като кандидатствате по мярка 121 от ПРСР, за която максималния размер на допустимите разходи е 1 500 000 евро.
Експертите на Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ) предоставят  на земеделските производители безплатни консултации и специализирана информация в областта на растениевъдството, животновъдството и агроикономиката.

Освен информация и консултации, експертите от НССЗ при желание от Ваша страна, могат да изготвят безплатно и бизнес план за кандидатстване по мярка 141 „Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране”, и да продължават да Ви консултират през 5-годишния период на неговото изпълнение.
На лица, получили пълен комплект съветнически услуги от НССЗ за кандидатстване по мярка 141, които са одобрени за финансово подпомагане по мярка 141 и са отбелязали в бизнес плана намерение да кандидатстват за подпомагане по съответната инвестиционна мярка, НССЗ изготвя безплатно и бизнес планове по мерки 121 „Модернизиране на земеделските стопанства”, 122 „Подобряване на икономическата стойност на горите”, 123 „Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти” и 311 „Разнообразяване към неземеделски дейности” от ПРСР.
Т.е. ако Вие използвате пълен комплект съветнически услуги от НССЗ за кандидатстване по мярка 141, ще имате право на безплатно изготвяне на проект и по мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства” от ПРСР.
Ето кратка информация за мярка 141:
Условията и изискванията за кандидатстване по мярка 141 са описани в НАРЕДБА № 28 от 5.08.2008 г. за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка „Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране” от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 г.
По мярка 141 се предоставя финансова помощ за период до 5 години (в размер на 7 500 евро), която се изплаща по 1 500 евро годишно, като за четвъртата и петата година се изплаща при условие, че до края на третата година, фермерът е изпълнил изцяло всички междинни цели заложени в бизнес плана.
Период на прием на заявления за подпомагане по мярка 141 (определен със Заповед на изпълнителния директор на ДФ „Земеделие”-РА):
- стартира от 26 март 2012 г. и ще продължи до 28 декември 2012 г.

Допустими кандидати за подпомагане по мярката са физически лица и еднолични търговци, отговарящи на следните основни условия:
1. да са до 60 навършени години (към датата на кандидатстване);
2. да са регистрирани като земеделски производители по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители;
3. да отглеждат най-малко два вида земеделски култури (в случай, че не се отглеждат животни) или най-малко един вид земеделска култура и един вид животни;
4. нито една от отглежданите земеделски култури да не надвишава 85,00 % от общия икономически размер на земеделското им стопанство, като това изискване се отнася само за случаите на отглеждане на технически, етеричномаслени и медицински култури;
5. да извършват земеделска дейност в стопанство с икономически размер на стопанството между 1,00 и 4,00 икономически единици;
6. да обработват земеделски площи с размер не по-малък от 1 ха или 0,5 ха за трайни насаждения и/или лозя, или 0,5 ха в случаите, когато земеделските площи са разположени в планински район.
            Трябва да се отбележи, че с промените публикувани в ДВ. бр.15 от 21.02.2012 г. се облекчиха условията за кандидатстване като допустими за подпомагане са вече и едноличните търговци, както и ранно пенсионираните лица (като миньори, военни, учители и т.н.).
Изчисляването на икономическия размер на земеделското стопанство се извършва с помощта на електронна таблица, която може да се намери на www.prsr.government.bg като следвате следните стъпки: 1. Влизане в рубриката „Документи”; 2. Избор на секция „Документи по мерки от Ос 1“; 3.Избор на част „Изчисляване на икономически размер на земеделските стопанства”; 4. Таблица за изчисляване по мярка 141.
Разбира се помощ при изчисляване на икономическия размер на стопанството Вие може да получите от експертите на най-близкия областен офис на Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ). НССЗ има офиси във всеки областен град на страната.
Работно време на териториалните офиси на НССЗ са от понеделник до петък -  от 9.00 ч. до 17.30 ч.

За да се регистрирате като земеделски производител трябва да отидете в Общинската служба по земеделие (ОСЗ) или в Областна дирекция "Земеделие" (ОДЗ) по постоянен адрес на физическото лице или едноличния търговец или по седалището на юридическото лице.  От тук може да намерите адресите им – http://www.mzh.government.bg/MZH/bg/OblastniDirekcii.aspx. За да се регистрирате трябва да попълните и  анкетна карта с анкетни формуляри (по образец съгласно приложение № 2 на Наредба 3/1999г.). Анкетната карта с анкетните формуляри се предоставя на земеделския производител безплатно от Общинска служба по земеделие.
В случай на растениевъдно производство ( в т.ч. при отглеждане на ягоди) съгласно Наредба № 104 от 22 август 2006 г. за контрол върху предлагането на пазара и употребата на продукти за растителна защита, трябва да водите и дневник за  проведените растителнозащитни мероприятия, които сте извършили за всяко едно от полетата, които обработвате. Воденето на дневници трябва да става от лице, което има висше агрономическо образование или от земеделски производител, преминал курс Базово обучение за работа с препарати за РЗ от втора група. Тези обучения се провеждат от Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) и дават право за попълване на дневниците, но въпреки това е нужна заверка от специалист агроном (може да погледнете и този помощен сайт - http://nivabg.com/suveti-ot-specialist/rastitelnata-zashtita/chesto-dopuskani-greshki-pri-populvane/#more-1911). Дневникът се заверява от Областната дирекция по безопасност на храните (http://www.babh.government.bg/bg/contacts-regions.html) по местонахождение на стопанството.

Относно изкупуването на орехите и тяхната преработка може да се обърнете към съответната Областна дирекция по безопасност на храните към Българска агенция по безопасност на храните(БАБХ) за необходимите документи за регистрация на обекта. Тук може да намерите адресите - http://www.babh.government.bg/bg/regional-units.html .  Допълнителна информация може да получете и от Дирекция "Контрол на храните" (тел: 02/915 98 32) към БАБХ. На този интернет адрес може да прочете и допълнителна информация - http://www.babh.government.bg/bg/drinks.html    .

Препоръчваме Ви да се възползвате от услугите на териториалните офиси на НССЗ (вземете и нашия отговор за улеснение на колегите ни).
Информация за адресите и телефоните за връзка с екипите от териториалните офиси на НССЗ може да намерите на сайта ни от тук: Контакти / Областни офиси на НССЗ - www.naas.government.bg


Главна дирекция «Съвети в земеделието»
Национална служба за съвети в земеделието
e-mail: gdsz@naas.government.bg
тел.: 02 / 810 09 71, 76, 77, 78, 79 и 91