Въпрос:  

Занимавам се с пчеларство от 4 г. и към мoмента имам над 20 кошера. Искам да разяснение, относно следното: как да се регистрирам като земеделски производител, какви са стъпките и изискванията. Има ли/дали се очакват подпомагания за този сектор?

 

Отговор:

В отговор на поставен от Вас въпрос във връзка с осъществяване на пчеларска дейност и разяснения относно регистрация като земеделски производител Ви информираме за следното:

Съгласно чл. 7, ал. 1 от Закона за подпомагане на земеделските производители (https://lex.bg/bg/laws/ldoc/2134406656 ),  към Министерство на земеделието се създава и поддържа регистър на земеделските стопани. Условията и редът за регистрация на земеделските стопани е уредено с Наредба № 3 от 29 януари 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани (загл.изм. ДВ, бр. 31 от 2015 г., в сила от 28.04.2015г.) , която можете да намерите на https://lex.bg/laws/ldoc/-549710334 . Съгласно Наредбата, на регистрация подлежат:

„Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2002 г., доп. - ДВ, бр. 1 от 2003 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 20 от 2005 г., в сила от 04.04.2005 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 2008 г.) На регистрация подлежат юридически лица, еднолични търговци и физически лица, навършили 18 години, които стопанисват земеделска земя и/или осъществяват производство на земеделска продукция. “

 т.е. за да се регистрирате като земеделски стопанин е необходимо да са изпълнени следните стъпки/условия:

Стъпка 1: Тъй като зададеният въпрос е във връзка с извършване на пчеларска дейност, е необходимо да имате създадено земеделско стопанство в частност  пчелин, а също така пчелинът и пчеларската дейност трябва да отговарят на изискванията на действащото национално законодателство, а те са :

  • по отношение на изискванията на Закона за пчеларството (https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135468444) . Законът регламентира редът и условията за настаняване на пчелните семейства и регистрацията на пчелини:

Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 13 от 2021 г.) (1) Пчелните семейства се настаняват в пчелини, регистрирани по реда на чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Собствениците или ползвателите на пчелини подават заявление по образец до директора на съответната областна дирекция по безопасност на храните.

(2) Собствениците или ползвателите на пчелини - лични стопанства, подават заявлението по ал. 1 чрез кмета или кметския наместник, като за регистрацията не се събира такса.

(3) Постоянните пчелини задължително са с ограждение, като в урегулираните поземлени имоти са с ограда, осигуряващо/осигуряваща безопасността на обекта и непозволяващо/непозволяваща свободен достъп и преминаване на хора и животни, и са обозначени с табелка с регистрационния номер на пчелина.

(4) Постоянните пчелини, намиращи се в горски територии, могат да са с ограждение, което не представлява строителство по смисъла на Закона за устройство на територията и на което се поставя табелка с регистрационния номер на пчелина.

(5) За постоянните пчелини, намиращи се в защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, изискванията на ал. 3 и 4 не се прилагат.“

Заявлението за регистрация на животновъден обект е по утвърден Образец и се подава до директора на Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ), на чиято територия се намира животновъдния обект.

Към Заявлението за регистрация на животновъден обект е необходимо да се приложат следните документи:

  1. Копие от документ за собственост или право на ползване на обекта;

  2. Копие от документ за въвеждане в експлоатация на обекта, когато такъв се изисква съгласно Закона за устройство на територията;

  3. Копие от договор с ветеринарен лекар за профилактика, лечение и диагностика на болестите по животните, които ще се отглеждат в обекта;

  4. Документ за платена такса в размер, определен с тарифата по чл. 14, ал. 2 от ЗВД, когато плащането не е извършено по електронен път.

Подробна информация и образци на документи може да намерите на сайта на БАБХ:

https://bfsa.egov.bg/wps/portal/bfsa-web/home/bfsa.for.business/document.speciments.food.control/document.templates

След подаване на Заявлението за регистрация на животновъден обект директора на Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) назначава комисия за извършване на проверка на място. Ако при проверката комисията констатира нередности, се изготвят предписания, които трябва да се изпълнят в определен срок, посочен в издадения протокол. Когато всичко е изрядно, животновъдният обект се регистрира в информационната система на БАБХ и собственика получава Удостоверение за регистрация. В Удостоверението се посочва максималния капацитет на обекта, неговите GPS координати и ветеринарния регистрационен номер.

  • по отношение на изискванията на чл. 17 от  Наредба 44 от 20 април 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти (https://lex.bg/laws/ldoc/2135757824) :

„Чл. 17. (Отм. - ДВ, бр. 90 от 2008 г., в сила от 17.10.2008 г., нов - ДВ, бр. 5 от 2020 г.) (1) Животновъдните обекти - постоянни пчелини, отговарят на следните изисквания:

1. разполагат с ограждение, осигуряващо безопасността на обекта, което не позволява достъп и свободно преминаване от хора и животни;

2. имат поставена информационна табела на входа, съдържаща данни за идентификацията на обекта;

3. снабдени са постоянно с вода.

(2) За обектите по ал. 1, намиращи се в защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, изискванията на ал. 1, т. 1 и 2 не се прилагат.

(3) Обекти по ал. 1, намиращи се в урегулирани поземлени имоти, трябва да разполагат с ограда.“

  • по отношение на изискванията на Наредба № 10 от 1 април 2015 г. за условията за регистрация и реда за идентификация на пчелните семейства (https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2136472087) .

Чл. 2. (1) Регистрацията на животновъдните обекти, в които се отглеждат пчели, се извършва от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), а идентификацията на кошерите с пчелните семейства - от собствениците и ползвателите на пчелините.

          (2) Регистрацията на животновъдните обекти (пчелините) се извършва по реда на чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

             Чл. 7. (1) Всеки кошер в животновъдния обект се маркира от собственика.

(2) Маркировката на кошерите по ал. 1 се извършва, като от лявата страна на предната част на капака се обозначава регистрационният номер на животновъдния обект.

(3) Пчелните семейства се идентифицират от собственика или ползвателя на животновъдния обект, като от дясната страна на предната част на капака на кошера се обозначава поредният номер на кошера. Когато в кошера се отглежда повече от едно пчелно семейство, след номера на кошера се добавя тире и цифра, съответстваща на броя на пчелните семейства, отглеждани в него.

(4) Номерата по ал. 2 и 3 се обозначават ясно и четливо чрез:

1. изписване с боя;

2. обгаряне;

3. трайно закрепване на ламиниран стикер или табелка, върху която е изписан номерът.”

В случай, че пчелните семейства се отглеждат по биологичен начин и/или собствениците или ползвателитите участват за подпомагане по мерки "Агроекология и климат", "Биологично земеделие" от Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2020 г. и "Агроекологични плащания" от Програмата за развитие на селските райони 2007 - 2013 г.  при идентификация на пчелните семейства се прилагат разпоредбите на чл. 7а от Наредба № 10 от 1 април 2015 г. за условията за регистрация и реда за идентификация на пчелните семейства.

Стъпка 2. След като изпълните дейностите/изискванията съгласно Стъпка 1 може да се премине към регистрация като земеделски стопани. Условията и редът за регистриране на земеделските стопани съгласно чл. 7, ал. 1 от Закона за подпомагане на земеделските производители, се урежда с Наредба № 3 от 29 януари 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани (https://lex.bg/laws/ldoc/-549710334). Информираме Ви, че регистрацията се извършва в областната дирекция "Земеделие" (ОДЗ) по постоянния адрес на физическото лице или едноличния търговец или по седалището на юридическото лице въз основа на анкетни карти с анкетни формуляри, попълнени от земеделския стопанин. Анкетната карта с анкетния формуляр ще Ви се предостави безплатно от общинска служба по земеделие. Областните дирекции "Земеделие" водят регистър на земеделските стопани на територията на областта. Всеки земеделски стопанин физическо лице или едноличен търговец се вписва в регистъра с регистрационен номер, съответстващ на единния граждански номер (ЕГН), а юридическото лице - с ЕИК по Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел или код по БУЛСТАТ.  Въз основа на вписването ще Ви се издаде регистрационна карта по образец съгласно приложение № 1 от Наредба № 3 от 29 януари 1999 г.  и справка генерирана от регистъра, за декларираната от Вас дейност, която е неразделна част от регистрационната карта.

Земеделските стопани, които ползват земеделска земя, вписват в анкетните формуляри всички имоти, за които имат регистрирано правно основание за ползване съгласно чл. 41 ЗПЗП. При вписване в анкетния формуляр на имоти в регулация представят и документи, доказващи правното основание за ползването им. Когато земеделските стопани отглеждат животни, прилагат опис на номерата на ушните марки и/или електронните идентификатори по реда на чл. 7, ал. 2, опис на животните, които не подлежат на идентификация, или заверен опис от официалния ветеринарен лекар, контролиращ съответния животновъден обект. Земеделските стопани могат да попълнят и представят анкетна карта с анкетни формуляри на електронен носител. Когато земеделският стопанин стопанисва земеделски земи и/или отглежда животни в различни землища, попълва отделни анкетни формуляри за всяко землище. При първоначална регистрация земеделският стопанин лично представя документите си за регистрация в ОДЗ и получава издадената регистрационна карта. Длъжностните лица по ал. 1 издават на земеделските стопани заверени копия от анкетните карти с анкетните формуляри и справка, генерирана от регистъра, за декларираната от тях дейност.

СъгласноЧл. 6. (1) (Изм. - ДВ, бр. 106 от 2000 г., доп. - ДВ, бр. 39 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2003 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 3 от 2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 79 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 110 от 2013 г., в сила от 21.12.2013 г., изм. - ДВ, бр. 31 от 2015 г., в сила от 28.04.2015 г.)

Регистрираните земеделски стопани със заверени за съответната стопанска година регистрационни карти могат да кандидатстват и да получават:

1. финансово подпомагане по съответните схеми и мерки от Европейските земеделски фондове чрез ДФ "Земеделие";

2. средства от централния бюджет за държавни помощи.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 31 от 2015 г., в сила от 28.04.2015 г.) Регистрираните земеделски стопани имат право:

1. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2000 г.) да получават безплатно съвети от Националната служба за съвети в земеделието;

2. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 79 от 2011 г.) да получават безплатна информация, анализи и прогнози от ОДЗ;

3. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2000 г.) да получават информация за цени и пазари на земеделски продукти от Националната служба за съвети в земеделието;

4. (нова - ДВ, бр. 110 от 2013 г., в сила от 21.12.2013 г.) да извършват търговия с произведената от тях земеделска продукция по реда на чл. 55 ЗСБТ и на чл. 10а ЗПЗП”.

Информираме Ви, че в случай на регистрация като земеделски стопанин сте длъжни ежегодно в срок от 1 октомври до края на срока по чл. 12, ал. 2 от Наредба № 5 от 2009 г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за директни плащания (до 9 юни), да подадете актуална информация за дейността си чрез попълване на анкетна карта с анкетни формуляри за новата стопанска година. При неспазване на това задължение губите правата си по  чл. 6  до заверка на регистрационната Ви карта за следващата стопанска година. Длъжни сте при промяна на обстоятелствата да подаде актуализирана информация в съответната ОСЗ или ОДЗ в едномесечен срок от настъпване на промяната, чрез подаване на актуализиран анкетен формуляр

  1. В отговор на въпроса Ви за възможностите за подпомагане на сектор пчеларство, Ви информираме:

 През новия Програмен период 2023-2027г. Сектор „Пчеларството” ще се подпомага чрез интервенции в две направления:

  • Интервенции по чл.55 от Регламент (ЕС) 2021/2115, заложени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на РБългария (СПРЗСР) за периода 2023г.- 2027 г.

https://www.mzh.government.bg/media/filer_public/2023/01/10/strategicheski_plan_2023-2027_8LjLWGr.pdf  .

Интервенциите които ще се прилагат са:

 а) Консултантски услуги, техническа помощ, обучение, информация и обмен на добри практики, включително чрез работа в мрежа, за пчелари и пчеларски организации:

б) Инвестиции в материални и нематериални активи, както и други действия: 

  •   Борба срещу агресорите и болестите в кошера, особено срещу вароатозата;

  •   Подновяване на пчелните кошери в Съюза, включително развъждане на пчели;

  •   Рационализиране на подвижното пчеларство;

  •   Инвестиции в материални и нематериални активи;

в) Действия за подпомагане на лабораториите за анализ на пчелните продукти, загубата на пчели или спада  на производителността, както и потенциално токсичните за пчелите вещества;

г) Действия за запазване или увеличаване на наличния брой пчелни кошери /семейства/ в Съюза, включително развъждане на пчели;

д) Сътрудничество със специализирани органи за изпълнението на изследователски програми в областта на пчеларството и пчелните продукти;

е) Популяризиране, комуникация и маркетинг, включително действия за наблюдение на пазара и дейности, насочени по-специално към повишаване на осведомеността на потребителите относно качеството на пчелните продукти.

  •   Интервенции в областта на развитието на селските райони, включващи възможност за подкрепа на земеделски стопани от сектор „Пчеларство“ от ЕЗФРСР.  

Интервенциите в това направление са:

- Подпомагане на много малки земеделски стопанства;

- Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство;

- Биологично производство ;

- Инвестиции в земеделските стопанства;

- Инвестиции за преработка на селскостопански продукти;

- Насърчаване на естественото опрашване;

- Подкрепа на организации на производители или групи от производители;

- Сътрудничество за къси вериги на доставки и местни пазари.

Насоките за кандидатстване по посочените по-горе интервенции са в процес на изготвяне. След одобрението им и отваряне на приемите може да се възползвате от участие. Тъй като информацията която сте ни предоставили за Вашето стопанство е недостатъчна по отношение на местоположение на стопанството, визия и стратегия за развитие,  не може точно да Ви насочим към най-подходящите интервенции, за това ще Ви представим общите условия по някои от интервенциите, които считаме, че ще са от полза за развитие и укрепване на стопанството Ви.

В случай на желание за увеличаване броя на пчелните семейства и подобряване на технологията на отглеждане, може да се възползвате от участие по интервенция „Подновяване на пчелните кошери в Съюза, включително развъждане на пчели“ от  раздел „Секторна подкрепа – пчелни продукти“ на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) на Република България за периода 2023 – 2027 г.. За подпомагане ще могат да кандидатстват земеделски стопани, активни фермери с регистрирани пчелни семейства. Кандидатите трябва да имат налични минимум 10 броя пчелни семейства в стопанствата си към датата на кандидатстване и да не са получили финансиране за същия актив по друга интервенция от СПРЗСР или закупен с подкрепата на Съюза или на национално ниво в период от 3 години предшестващ покупката, за  закупуване общо на 150 и повече кошери и да не извършват дейности, свързани с производство и/или търговия на кошери и части от тях.  Пчелните семейства трябва да се отглеждат в регистриран като животновъден обект пчелин, в съответствие с действащото национално законодателство. Да са под ветеринарномедицински контрол и да са настанени в кошери, маркирани в съответствие с действащото национално законодателство.  По интервенцията ще може да се кандидатства за закупуване на нови празни кошери с цел увеличаване на пчелините семейства; за подмяна на негодните за употреба кошери;  и за отделни нови части/елементи от окомплектовката на кошерите – капак, покривна табла, плодник, магазин, корпус. Броят на допустимите за финансиране кошери и/или отделни нови части/елементи от тяхната окомплектованост, зависи от броя на отглежданите в стопанството към датата на кандидатстване пчелни  семейства. Когато в стопанството се отглеждат от 10 до 50 бр. пчелни семейства включително, кандидатът ще може да закупи не повече от броя на отглежданите в стопанството пчелни семейства към датата на кандидатстване. Когато в стопанството се отглеждат над 51 пчелни семейства, земеделският стопанин ще може да закупи до 50 броя кошери. Финансовата помощ ще е до размера на одобрените разходи и не надвишаваща 70 % от референтните  цени по видове и системи кошери / отделни части от окомплектовката, определени на базата на пазарно проучване.

За запазване и увеличаване броя на пчелните семейства може да постигнете, чрез участие в интервенция Действия за запазване или увеличаване на наличния брой пчелни кошери /семейства/ в Съюза, включително развъждане на пчели“. Допустими за финансиране  ще са разходи за закупуване на:

-пчелни майки - с цел подмяна или за увеличаване броя на пчелните семейства, когато:при налични в стопанството на ЗС до 250 пчелни семейства включително е заявил закупуване на пчелни майки, до размер равен на броя на съществуващите към момента на кандидатстване пчелни семейства; при налични в стопанството на ЗС над 250 пчелни семейства към момента на кандидатстване е заявил закупуване на до 250 пчелни майки за първите 250 пчелни семейства плюс до ½ (пчелни майки) за горницата над 250 пчелни семейства;

- рояци (отводки) - с цел увеличаване броя на наличните пчелни семейства, когато: при налични в стопанството на ЗС от 10 до 50 пчелни семейства включително е заявил закупуване на рояци (отводки) в размер не повече от наличните пчелни семейства; при налични в стопанството на ЗС над 50 пчелни семейства е заявил закупуване на максимум 50 нови рояци (отводки);

- рояци (отводки) – с цел възстановяване на отпаднали/загинали пчелни семейства в следствие на зимна смъртност, които са били налични към есенния преглед , когато: при налични в стопанството на ЗС минимум 10 пчелни семейства към есенния профилактичен преглед, е заявил за закупуване на до 10 % от броя на зазимените пчелни семейства, но не повече от декларираната зимна смъртност, и не повече от 50 нови рояци (отводки);

 Финансовата помощ ще е до размера на одобрените разходи и не надвишава 70% от референтните цени за рояци(отводки) и пчелни майки, определени на базата на пазарно проучване.

За подобряване на механизацията и закупуване на ново пчеларско оборудване може да се възползвате и да кандидатства по интервенция „Инвестиции в материални и нематериални активи“, раздел „Секторна подкрепа – пчелни продукти“ от Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) на Република България за периода 2023 – 2027 г. след изготвяне на насоките за кандидатстване и от. Допустими кандидати ще са земеделски стопани, активни фермери с регистрирани пчелни семейства. За кандидатстване по тази интервенция, кандидатът трябва да притежава минимум 10 бр. пчелни семейства към датата на кандидатстване. Пчелините трябва да са регистриран по чл. 137 от ЗВМД. Пчелните семейства трябва да са под ветеринарномедицински контрол и да са настанени в кошери, маркирани в съответствие с действащото национално законодателство. Техническото оборудване, машините и съоръженията, които ще са допустими по интервенцията ще се групират по видове и ценови стойности, съобразени с броя на пчелните семейства в стопанството към момента на кандидатстване. Допустими за финансиране ще са разходи за: техническо оборудване, машини и съоръжения за добив и първична обработка на пчелни продукти, както и за обезпечаване на дейности свързани с отглеждането и здравето на пчелните семейства, като: електронна контролна везна/кантар/ за кошер, косачка, термична камера за лечение на пчели от паразити и интегрирани системи за мониторинг и контрол на пчелните кошери като: GPS локатори, системи за охрана и видео наблюдение (само за пчелини разположени извън населените места); преместваеми фургони/контейнери (само за пчелини разположени извън населените места за съхранение на инвентар и центрофугиране на мед). Същите ще бъдат описани в приложение към насоките за прилагане на  интервенциите. Капацитетът на техническото оборудване, машините и съоръженията обект на подпомагане по интервенцията трябва да съответства на обема на дейност на кандидата, включително броя пчелни семейства, които отглежда в стопанството си към момента на кандидатстване. Финансовата помощ ще е в размер до 70 % от референтните цени по видове активи и съобразно броя на отглежданите пчелни семейства:

-от 10 – 49 бр. пчелни семейства в стопанството – 843,64 евро;

-от 50 – 149 бр. пчелни семейства в стопанството – 1406,07 евро;

-от 150 и повече бр. пчелни семейства в стопанството – 1968,50 евро.

По интервенция „Насърчаване на естественото опрашване” право на участие ще имат земеделски стопани, които са собственици или ползвателите на пчелини с история. Бенефициерите трябва да са регистрирани в електронна платформа за оповестяване на растителнозащитните, дезинфекционните и дезинсекционните дейности (ЕПОРД). Трябва да притежават минимум 10 бр. пчелни семейства, вписани в Интегрираната информационна система на БАБХ. Пчелните семейства трябва да са под ветеринарномедицински контрол и да са настанени в кошери, идентифицирани в съответствие с действащото национално законодателство. По мярката ще се поемат ангажимент за осигуряване на естествено опрашване от пчелни семейства чрез две операции:

Операция 1: Осигуряване на опрашване в планински райони и защитени зони от мрежата Натура 2000 (стационарни пчелини). Пчелинът трябва да е разположени в обхвата на защитена зона от мрежата Натура 2000 и/или в планински райони от обхвата на Приложение № 1 към чл. 3, ал. 3 от Наредба за определяне на критериите за необлагодетелстваните райони и териториалния им обхват. Пчелинът трябва да е разположени в район така, че площта в радиус от 2,5 км. е заета предимно (нада 50% от площта) от тревна и храстовидна растителност или гори  в т. ч. акацииви, кестенови или липови гори. Максималният брой пчелни семейства, които се подпомага по дейността е до 250 броя. Финансовата подкрепа ще е в размер:

  • За стопанство от 10 до 150 пчелни семейства – 1577 евро годишно;

  • За стопанство от 151 до 250 кошера – 3865 евро годишно.

Операция 2: Ангажименти за предоставяне на услугата по опрашване чрез преместване и временно разполагане на пчелни семейства (подвижно пчеларство). Пчелинът на кандидата  трябвае разположени в район така, че в радиус от 2,5 км. източниците, съдържащи нектар и полен, се състоят предимно от тревна и храстовидна растителност или гори. Бенефициента поема ангажимент за осигуряване на опрашване чрез преместване и разполагане на пчелни семейства в земи с естествена растителност или земеделски култури, определени в националното законодателство. Подпомагането ще покрива подготовка на пчелните семейства/кошери преди извършването на паша: Годишна подмяна на пчелни майки с млади племенни майки - минимум 2 на всеки 10 подпомагани пчелните семейства/кошера.Задължение за осигуряване на допълнително зимно подхранване и ранно пролетно стимулиране на пчелното семейство.Преместване и разполагане за 14 дни на локацията, където ще се извършва опрашването. Преглед от ветеринарен лекар преди преместването, който удостоверява, че е достигнат биологичния капацитет на пчелното семейство с цел по-ефективно опрашване. При извършването на опрашване върху земеделски култури ще се съставя протокол между земеделския стопанин и пчеларя за деня на разполагане, дните на престоя и културите, които ще се  опрашват. Максималния брой пчелни семейства, който се подпомага по дейността е до 50 броя.    Локализирането на пчелни семейства може да бъде извършвано чрез:GPS локатори или Приемно-предавателен протокол, вкл. други официални документи удостоверяващи престоя на пчелните семейства/кошери от минимум 14 дена в месеца, в който се извършва опрашването. Финансовата подкрепа ще е в размер на 1226,59 евро годишно.

По интервенция „Биологично пчеларство” право на участие ще имат земеделски стопани, които са регистрирани земеделски стопани отглеждащи минимум 20 бр. пчелни семейста в съответствие в изискванията на Регламент (ЕС) 2018/848, като всички следва да са разположени в пчелни, регистрирани в информационната система на БАБХ с идентифицирани пчелни семейства, които са включени в Регистъра на биологичното производство. Кандидатите трябва да имат сключен договор до 31.12. на предходната година с Контролиращо лице, което да е получило разрешение от министър на земеделието за контрол и сертификация на биологичното производство. Подпомагането по интервенцията ще се предоставя годишно, под формата на еднократно плащане за стопанство, в зависимост от броя на отглежданите пчелни семейства. Възможностите за подпомагане ще са обособени в две позиции, като земеделският стопанин може да поеме отделни ангажимети по двете операции с различна продължителност:

-Плащания за преминаване към биологично пчеларство – могат да участват пчелни семейства, които са в период на преход към биологично производство към 01 март на годината на кандидатстване. Ангажиментът по операция „Плащания за преминаване към биологично пчеларство“ ще е една година, с възможност за поемане на ангажимент по операция „Плащания за поддържане на биологично пчеларство“,  като при заявяването по направлението през следващата година, земеделският стопанин следва да разполага със сертификат за биологична продукция.

-Плащания за поддържане на биологично пчеларство – по тази операция, ангажиментът ще е с продължителност от 5 години. След изтичане на ангажимента по тази операция същият ще може да се удължава до изтичане на програмния период. Всяка година от поетия ангажимент, земеделският стопани ще е длъжен да представя сертификат за съответствие на произведената от него животинска продукция с правилата на биологичното производство и документи за реализацията на сертифицираната биологична продукция.

До края на втората година от ангажимента, кандидатът за подпомагане трябва да премине обучение в областта на биологичното производство, като изискването няма да се прилага за кандидати, на които е издаден сертификат за продукцията в съответствие с изискванията на Регламент (ЕС) 2018/848 относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти. В случай, че решите да участва по интервенция „Биологично пчеларство”, се очаква подпомагането да е в размер на :

- плащания за преминаване към биологично пчеларство:

от 20-80 пчелни семейства 1 894 евро на стопанство

от 81-100 пчелни семейства 3 308 евро на стопанство

от 101-120 пчелни семейства 4 014 евро на стопанство

от 121-140 пчелни семейства 4 721 евро на стопанство

от 141-160 пчелни семейства 5 427 евро на стопанство

от 161-180 пчелни семейства 6 134 евро на стопанство

от 181-200 пчелни семейства 6 841 евро на стопанство

от 201-250 пчелни семейства 8 077 евро на стопанство

от 251-500 пчелни семейства 13 377 евро на стопанство

над 501 пчелни семейства 21 326 евро на стопанство

- плащания за поддържане на биологично пчеларство:

от 20-80 пчелни семейства 1 595 евро на стопанство

от 81-100 пчелни семейства 2 708 евро на стопанство

от 101-120 пчелни семейства 3 264 евро на стопанство

от 121-140 пчелни семейства 3 820 евро на стопанство

от 141-160 пчелни семейства 4 377 евро на стопанство

от 161-180 пчелни семейства 4 933 евро на стопанство

от 181-200 пчелни семейства 5 489 евро на стопанство

от 201-250 пчелни семейства 6 463 евро на стопанство

от 251-500 пчелни семейства 10 635 евро на стопанство

над 501 пчелни семейства 16 893 евро на стопанство

По интервенция „Подпомагане на много малки земеделски стопанства” , право да участват ще имат регистрирани по Наредба № 3/1999 година земеделски стопани навършили 18 години, както и ЕТ, ЕООД, ООД  и кооперации, регистрирани по Закона за кооперациите със стопанства с икономическия размер на земеделското стопанството измерен в Стандартен производствен обем /СПО/ в границите от 3 000 до 8 000 евро, включително, т.е. допустими за подпомагане ще са стопанства  от 42 бр. пчелни семейства до 109 бр. пчелни семейства. Земеделските стопанства, за които е приложимо, трябва да отговарят на изискванията на Закона за ветеринарномедицинската дейност. С изпълнението на бизнес плана ще трябва да се осигури увеличение на икономическия размер на стопанството с най – малко 3 000 евро СПО. За стопанства, които ще увеличават икономическия си размер само с: пчелни семейства и/или едри или дребни преживни животни за мляко или месо с бизнес плана ще трябва да се осигури увеличение на икономическия размер на стопанството с най – малко 2 000 евро СПО, т.е. да се увеличи стопанството с най-малко 28 бр. пчелни семейства, в случай на извършване и/или стартиране на пчеларска дейност. С изпълнението на бизнес плана трябва да се осигури въвеждане в експлоатация в стопанството на инвестиция в машини, или съоръжения, или оборудване, или извършване на    строително монтажни работи или в земеделска земя свързани с дейността на земеделското стопанство на стойност не по – малка от 35% от размера на полученото първо плащане. Подкрепата ще е в размер на 20 000 евро за едно земеделско стопанство.

От предоставената по-горе информация е видно, че има много възможности за подкрепа на пчеларите през новия Програмен период 2023-2027г., затова нашият съвет е да посетите най-близкия за Вас офис на НССЗ, където експертите ни ще се запознаят подробно със специфичните особености на Вашето стопанство и намеренията Ви за развитието му и ще Ви предоставят подробна и изчерпателна информация, включително за възможности за кандидатстване и финасова подкрепа по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) 2023-2027г..

 Услугите които предоставя Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ) са безплатни и нашите експерти ще Ви предоставят безплатни консултации в областта на растениевъдството, животновъдството и аграрната икономика, както и по други въпроси и въпроси свързани със Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. Службата има богат опит при изготвяне и управление на бизнес планове на млади фермери и малки стопанства по мерките от Програмата за развитие на селските райони и ще Ви окаже съдействие при кандидатстване по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, по които службата работи.


НССЗ има териториален областен офис във всеки областен град на страната, а така също в 28 общини на територята на страна има разкрити и мобилни общински офиси.

Работно време на Териториалните областни офиси и на Мобилните общински офиси на НССЗ е от понеделник до петък -  от 9.00 ч. до 17.30 ч.

Информация за адресите и телефоните за връзка с екипите от териториалните областни  офиси (ТОО) и от мобилните общински офиси (МОО) на НССЗ може да намерите на сайта ни ( https://www.naas.government.bg/ ): рубрика „Контакти“, подрубрика „Териториални областни офиси на НССЗ“ - https://www.naas.government.bg/contacts/teritorialni-oblastni-ofisi-na-nssz и подрубрика „Мобилни общински офиси“- https://www.naas.government.bg/contacts/mobilni-obshinski-ofisi