Въпрос: 

Изисквания за биологично пчеларство?


Отговор:

Тъй като във Вашия въпрос не се съдържат подробности за актуалната Ви дейност, НССЗ Ви предоставя отговор по свое усмотрение.

Понастоящем действащите регламенти на европейско ниво, които регламентират биологичното производство, включително биологичното пчеларство, са:

  1. Регламент (ЕС) 2018/848 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2018 година относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти и за отмяна на Регламент (ЕО) № 834/2007 на Съвета. Можете да го откриете на следната електронна връзка: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/PDF/?uri=CELEX:32018R0848&from=BG ;
  2. Регламент (ЕО) № 889/2008 на Комисията от 5 септември 2008 година за определяне на подробни правила за прилагането на Регламент (ЕО) № 834/2007 на Съвета относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти по отношение на биологичното производство, етикетирането и контрола (последно изменен с Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/1165 на Комисията от 15 юли 2021 г.). Можете да го откриете на следната електронна връзка: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/PDF/?uri=CELEX:02008R0889-20220101&from=EN .

В националното законодателство изискванията за биологично производство, включително биологично пчеларство, са посочени в Наредба № 5 от 3 септември 2018 г. за прилагане на правилата на биологично производство, етикетиране и контрол и за издаване на разрешение за контролна дейност за спазване на правилата на биологичното производство, както и за последващ официален надзор върху контролиращите лица (Наредба № 5 от 03.09.2018 г.), която можете да откриете на следната електронна връзка: https://www.mzh.government.bg/media/filer_public/2020/04/10/naredba__5_ot_3092018_g_za_prilagane_na_pravilata_na_biologichno_proizvodstvo.pdf .

За да имате право произведеният мед от Вашето стопанство да бъде обозначен като биологичен продукт, е необходимо да имате сертификат за биологичен производител от Контролиращо лице. Този сертификат се издава при преминаване на регламентираната процедура (период на преход и поддържане на условията за биологично сертифициране), проследявана от контролиращо лице, което е сертифицирано да упражняват контрол за спазване на правилата за биологичното производство в Република България съгласно чл. 4., ал. 1 от Наредба № 5 от 03.09.2018 г. Периодът на преход за биологичен мед е с продължителност дванадесет месеца и започва да тече от дата на обявяване на дейност пред Министерство на земеделието. От датата на сключване на договора с контролиращо лице всеки земеделски производител е задължен да спазва разпоредбите за биологично производство.

По-долу изброяваме някои от изискванията за биологично пчеларство, но трябва да имате предвид, че посочването не е изчерпателно:

  1. Пчелите, които се отглеждат, трябва да принадлежат към вида Apis mellifera и съответно техните европейски разновидности и местни ековидове.
  2. Животновъдният обект (пчелинът), в които се отглеждат пчелни семейства, трябва да бъде регистриран от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) по реда на чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.
  3. Пчелините кошери трябва да бъдат маркирани, съгласно изискванията на Раздел III oт Наредба № 10 от 1 април 2015 г. за условията за регистрация и реда за идентификация на пчелните семейства.
  4. Ако се извършва дейност добиване и първичната преработка на мед и пчелни продукти, тези дейности трябва да съответстват на Наредба № 9 от 22 юни 2005 г. за условията и реда за одобряване и регистрация на предприятията за преработка на восък и производство на восъчни основи, както и на предприятията за производство и търговия с пчелен мед и пчелни продукти.
  5. Съгласно правилата за биологично производство един земеделски производител не може да управлява биологични и небиологични пчелини в едно и също стопанство. Изключения се разрешават предварително и писмено от контролиращите лица при управление на пчелини с цел опрашване на култури.

Контролиращото лице може да разреши предварително и писмено на един земеделски производител да стопанисва биологичен и конвенционален пчелин след предоставяне на следните документи:

- заявление до Контролиращото лице;

- карта на площадката, на която ще бъдат разположени пчелините, и в кои имоти по кадастралната карта (КК) и картата на възстановената собственост (КВС);

- информация за броя на биологичните и небиологичните пчелни семейства;

- декларация от земеделския производител, че получената продукция няма да се продава с позоваване на метода за биологично производство.

  1. Насоки за избор на подходящо разположение на пчелините за производство на биологични пчелни продукти, утвърдени със Заповед № РД 09-173 от 25.02.2021 г. на Министъра на земеделието, храните и горите, можете да откриете на следната електронна връзка: https://agri.bg/files/documents/2021/03/01/nasoki-biologichno-pchelarstvo-jay2yh7.pdf .

Например някои от изискванията за избор на подходящо разположение на пчелините за производство на биологични пчелни продукти са:  

  1. Не по-малко от 51% от района на 3 км. радиус около площадката на пчелина, източниците на нектар и полен трябва да се състоят от:
  2. Култури, отглеждани по биологичен метод; 
  3. Гори и естествена растителност;
  4. Култури, обработвани чрез методи със слабо екологично въздействие.

В 3-километровата зона се допускат единствено агротехнически мероприятия, които имат слабо екологично въздействие и няма да замърсят произвеждания мед с вещества неразрешени за биологично производство – не са третирани с препарати за растителна защита и подобрители на почвата.

  1. Пчелините да са разположени на безопасно отстояние от източници, които могат да причинят замърсяване на пчелните продукти или увреждане здравето на пчелите, на не по-малко от: 
  2. 3 км. от центъра на регламентирани сметища за отпадъци, центровете за събиране и други места, свързани с отпадъците, инсталации за изгаряне и складове за съхранение на негодни за употреба пестициди, които са потенциални източници на замърсяване;
  3. 3 км. от центъра на населени места с установено от Министерство на околната среда и водите (МОСВ) замърсяване на почвата с тежки метали и устойчиви органични замърсители;
  4. 3 км. от индустриални зони с рудодобивна и/или металургична и/или химическа промишлености;
  5. 1 км. от „Магистрали“, които могат да доведат до вторично замърсяване на района и следва да се третират като потенциални източници на замърсяване.
  6. Подходящо е разполагането на биологични пчелини в Селски райони съгласно чл. 2, ал. 1 от Наредба № 14 от 1 април 2003 г. за определяне на населените места в селски и планински райони. Това са „общините на чиято територия няма град с население над 30 000 души.......“. 
  7. При прилагане на критериите за отстояние на пчелините по т. 2 се взема под внимание наличие на денивелация, релефни образувания или други защитни обекти (напр. водни басейни, защитна растителност като компактна междинна гора и др.), които предотвратяват полетът на пчелите в нежеланата посока. Наличието на такива трябва да е отбелязано на картата на пчеларя. 
  8. Критериите по т. 1 не се прилагат към области, където няма наличие на цъфтящи растения или когато кошерите са в латентно състояние през зимните месеци. 
  9. Други изисквания за биологично производство на мед са:

- Кошерите трябва да са направени основно от естествени материали, които не носят риск от замърсяване за околната среда или пчеларските продукти.

- Пчелният восък, който се използва за изграждане на нови основи, трябва да произхожда от биологични стопанства.

Даден земеделски производител може да получи разрешение от контролиращото лице за използване на небиологичен пчелен восък единствено при условие, че:

- на пазара няма пчелен восък от биологично производство;

- восъкът не съдържа неразрешени за биологично производство вещества, което се доказва с лабораторно изпитване;

- при условие, че е събран от капака на кошера.

  1. Относно животновъдните практики са прилагат следните правила:

- Рязането на крилата на пчелите майки е забранено .

- При изваждането и събирането на меда не трябва да се употребяват синтетични химически средства против насекоми, което се документира от земеделския производител.

- Извличането на меда се извършва внимателно, от обучени лица, като не се допуска извличане на пчелен мед с пило и трябва да бъде документирано от производител.

  1. Относно храненето на биологично отглежданите плели се прилагат следните правила:

- Храненето на пчелните семейства се разрешава единствено в случаите, когато оцеляването им е застрашено поради климатични условия и само между последното събиране на меда и 15 дни преди началото на следващия период на събиране на нектар и медена роса.

- Единствената храна, която може да се използва за хранене на пчелите, е биологичен мед, биологичен захарен сироп или биологична захар. Записите за извършеното хранене се документират и съхраняват от земеделския производител.

- В края на производствения сезон пчелните семейства трябва да бъдат обезпечени с достатъчно запаси от мед и полен, за да преживеят зимата.

- В случай на дълготрайни извънредни климатични условия или бедствия, всеки земеделски производител може да поиска разрешение от Министъра на земеделието за използването на биологичен захарен сироп. Земеделският производител подава заявление по образец на Министерство на земеделието и доказателства и обосновка от необходимостта от издаване на разрешение.

  1. Профилактиката срещу болести и ветеринарното лечение при отглеждането на пчели по биологичен начин също е специфично:

- За защита на рамки, кошери и пити, особено от вредители, може да се използват единствено родентициди (които се използват само при клопки), които са изброени в Приложение II на Регламент (ЕО) № 889/2008.

- За дезинфекция на пчелини може да се използва само физическата обработка, като например излагането на водна пара или пряк пламък.

- Практиката на унищожаване на мъжкото потомство се разрешава само ако се налага да бъде спряно нашествието на Varroa destructor, като преди това е необходимо да съгласувате действията си с контролиращото лице.

- В случаите на нашествия на Varroa destructor могат да се използват мравчена киселина, млечна киселина, оцетна киселина и оксалова киселина, както и ментол, тимол, евкалиптол или камфор.

- Ако въпреки всички изброени превантивни мерки пчелните семейства се разболеят или бъдат нападнати от паразити, те незабавно се подлагат на лечение и се разположат в изолаторни пчелини.

Ветеринарни лекарствени продукти могат да бъдат използвани в биологичното пчеларство, доколкото такава употреба е разрешена в актуалните разпоредби в България.

  • Ако бъде приложено лечение със синтезирани по химически път алопатични продукти по време на този период подложените на лечение пчелни семейства трябва да бъдат преместени в изолаторни пчелини, а целият восък да бъде заменен с восък, произхождащ от биологично пчеларство. Пчелните семейства (кошери) и продуктите от тях, при които е използвано синтетични алопатични продукти, не се обозначават и реализират, като биологични. За да се възстанови техния биологичен статут се преминава към преход от 1 година.
  1. Относно добива и първична обработка на пчелния мед се спазват следните правила:
  • основните ветеринарно-санитарни и хигиенни изисквания при добив и първична обработка на пчелен мед и други пчелни продукти, които земеделският производител прилага в качеството си на регистриран в Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ); и
  • земеделският производител трябва да осигури разделяне по време и/или място добива, съхранението и реализацията на биологичния от конвенционалния мед и да поддържа писмени доказателства за това.
  1. В случай, че проявявате желание да получавате финансова подкрепа за биологично производство на пчелен мед, следва да имате предвид разпоредбите на Наредба № 4 от 24 февруари 2015 г. за прилагане на мярка 11 „Биологично земеделие“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. (Наредба № 4 от 24 февруари 2015 г.), която можете да откриете на следната електронна връзка: https://lex.bg/en/laws/ldoc/2136458723 .

Някои от изискванията за получаване на финансова подкрепа са както следва:

  • подпомагането е на брой пчелни семейства;
  • биологичните дейности се изпълняват за период от пет последователни години.
  • годишният размер на плащанията за преминаване към биологично пчеларство (периода на преход) е 35 евро за пчелно семейство и 25 евро за пчелно семейство, когато преходният период е изтекъл и производството е вече биологично.
  • трябва да са спазени базови изисквания съгласно Приложение № 2 от (Наредба № 4 от 24 февруари 2015 г.), относно биологичното пчеларство:

• Постоянни и временни пчелини не се устройват на разстояние, по-малко от 10 км, в райони с регистрирани племенни пчелини за производство на елитни пчелни майки и резерватни пчелини; разстояние, по-малко от 5 км, в райони с регистрирани репродуктивни пчелини за производство на племенни пчелни майки (чл. 15, т. 2 и 3).

• Временни пчелини се настаняват на места, отстоящи на повече от 300 м от съседни пчелини и на повече от 100 м от републиканската пътна мрежа (чл. 16 от Закона за пчеларството).

  • трябва да се отглеждат най-малко 20 пчелни семейства за период от пет години, без да използват антибиотици.
  • трябва всички пчелни семейства в стопанството да се отглеждат по метода на биологичното производство и да не се намалява броя на пчелните семейства под 20.
  • При увеличаване на броя на пчелните семейства земеделският производител прилага към "Заявлението за плащане" анекс за увеличения брой пчелни семейства към договора, сключен с контролиращото лице.
  • В случай че броят на пчелните семейства за текущата година е намален, подпомагането за същата година се изплаща за наличния брой пчелни семейства, който не може да бъде по-малък от 20.

Тъй като изискванията за биологично пчеларство са много и настоящия отговор не претендира да е изчерпателен в представянето им, препоръката на НССЗ е да се обърнете по компетентност към някое от контролиращите лица, получили разрешение да осъществяват дейност по контрол съгласно чл. 18, ал. 1 от Закона за прилагане на общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз (ЗПООПЗПЕС), списък на които можете да откриете на следната електронна връзка: https://bioreg.mzh.government.bg/Home/Controllers , които най- изчерпателно и компетентно биха могли да Ви информират и ръководят в целия процес на преход към биологично производство и поддържане на биологичните изисквания, чиито правила и изисквания са специфични и са поместени в редица документи.

Ако имате допълнителни въпроси, Ви каним да посетите най-удобния за Вас териториален областен офис на НССЗ в работно време на Териториалните областни офиси на НССЗ е от понеделник до петък -  от 9.00 ч. до 17.30 ч.

Информация за адресите и телефоните за връзка с екипите от териториалните офиси на НССЗ може да намерите на сайта ни (www.naas.government.bg): рубрика „Контакти”, подрубрика „Областни офиси на НССЗ” - https://www.naas.government.bg/contacts/p49 .


Главна дирекция „Съвети в земеделието“

Национална служба за съвети в земеделието

E-mail: gdsz@naas.government.bg

Тел.: 02 / 810 09 71, (74), (76), (77), (78), (79) и (95).