На 20 февруари 2019 г . в рамките на Международната селскостопанска изложба "АГРА 2019“ експертите от Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ) проведоха  съвместен семинар с Националната асоциация на младите фермери в българия (НАМФБ) и Национално сдружение на малките семейни ферми и преработватели (НСМСФП) на тема “Възможности за развитие и предизвикателства пред малките земеделски стопанства и младите фермери. Схеми, програми и мерки за тяхното подпомагане през 2019 г.“

Целта на семинара бе  да се представят схемите, програмите и мерките за подпомагане на малките стопанства и младите фермери през 2019 г. и се обсъдят предизвикателствата и проблемите, пред които  те са изправени при развитие на своите стопанства.

Изпълнителният директор на НССЗ доц. д-р Младен Младенов в своето изложение изтъкна, че Службата има своята важна роля в земеделския сектор, като близо 20 хил. предимно малки и млади земеделски стопани, годишно се възползват от безплатните консултантски услуги. Той  обърна внимание, че в контекста на предизвикателствата свързани с бъдещата Обща селскостопанска политика след 2020 г. дейността  на НССЗ  ще се надгражда и ще продължи да има важна роля за подпомагане на малките стопанства и младите фермери, като подобряваме качеството на съветническите услуги и засилим тяхната роля за внедряването на иновациите в земеделието.

Г-жа Петя Куманова  - заместник главен директор на Главна дирекция "Съвети в земеделието и аналитична лаборатория" (ГД СЗАЛ) и г-н Делян Георгиев  - началник отдел „Консултантски услуги по национални и европейски програми“ представиха пред аудиторията как НССЗ подкрепя малките и младите земеделски стопани, какви са възможностите за подпомагане през 2019 г., в т.ч. по мярка 2 „Консултантски услуги, услуги по управление на стопанството и услуги по заместване в стопанството“и по подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014 - 2020 г.

Г-н Петър Петров - председател на „Националната асоциация на младите фермери в България (НАМФБ) информира присъстващите за ролята НАМФБ: да представлява и защитава интересите на младите фермери пред институциите, да повишава квалификацията на своите членове в областта на селското и горското стопанство и да им предоставя  полезна стопанска и финансова информация.

Много интересна и важна дискусия повдигна г-жа Ивана Мурджева - член на УС на „Национално сдружение на малките семейни ферми и преработватели", която сподели опита и трудностите, които те срещат  при сдружаването и съвместната работа с идеалната цел да се защитатват интересите на малките семейни ферми. Изтъкна, че възможността за развитие пред малките земеделски стопани е сдружаването. Необходимо е търпение и  активна работа за общата кауза, за да има наистина видими резултати и ползи за всеки малък земеделски стопанин.

Участващите фермери и експерти проявиха интерес към представената информация и се включиха в дискусията с различни въпроси и предложения за съвместни дейности и инициативи, които НССЗ,  НАМФБ и НСМСФП осъществят в подкрепа на малките и младите земеделски стопани.

Интерес предизвика представената информация от д-р Димитър Ванев, главен директор на Главна дирекция „Съвети в земеделието и аналитична лаборатория“  за международните проекти по Хоризонт 2020, в които партньор и активен участик е НССЗ, подкрепящи внедряването на иновациите в земеделските стопанства. Представи основните резултати и ползи за фермерите по проект „Взаимно обучение: достъп до иновации чрез демонстрации (Рeer-to-peer learning: accessing innovation through demonstration)” (PLAID) и предстоящите дейности по създаване на мрежи и хъбове по проект „Свързани в мрежи европейски ферми за стимулиране на взаимното обогатяване на знанията и използването на иновации чрез демонстрации (Networking european farms to enhance cross fertilisation and innovation uptake through demonstration “ (NEFERTITI).

Презентации от семинара може да видите тук:

НССЗ в подкрепа на малките земеделски стопанства и младите фермери

НССЗ в подкрепа на малките земеделски стопанства. Подмярка 6.3 "Стартова помощ за развитие на малки стопанства"

Проекти за подкрепа на внедряването на иновации в земеделските стопанства