От Държавен фонд Земеделие обявиха, че от 20 юни до 20 юли 2022 г. животновъди, регистрирани по реда на Наредба № 3 от 29 януари 1999 г. за период от най-малко три години назад, считано от датата на кандидатстване, могат да кандидатстват за подпомагане по схема за държавна помощ „Инвестиции за закупуване или изграждане на обекти за преработка и/или обработка на сурово мляко“. Документи ще се приемат в Областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“ по място на осъществяване на дейността по проекта.

По схемата се възстановяват до 50% от извършените разходи за инвестиции, като максималният размер на помощта е в размер до 60 000 лева.

Подпомагането се предоставя за покриване на част от разходите за изграждане на обекти за преработка и/или обработка на сурово мляко с необходимото оборудване (мини мандри), или закупуване на временни обекти за търговия на дребно за преработка, и/или обработка на сурово мляко с необходимото оборудване (преместваеми модулни обекти, които могат да се транспортират).

Средствата ще се изплащат след доказване на изпълнението на инвестицията.

Кандидати по схемата могат да бъдат земеделски стопани, регистрирани по реда на Наредба № 3 от 29 януари 1999 г. за период от най-малко 3 (три) години назад, считано от датата на кандидатстване, с дейност, свързана с млечно животновъдство, както и организации и групи производители, признати със заповед на министъра на земеделието. Кандидатите следва да са регистрирани по реда на Наредба № 26 от 14 октомври 2010 г. за специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход

Указанията за прилагане на схемата за държавната помощ и документите към нея са публикувани на интернет страницата на Държавен фонд „Земеделие.

Определеният бюджет на помощта за 2022 г. е в размер на 1 млн. лева, който ще се разпределя до изчерпването му по реда на кандидатстване. В бюджета на помощта се включват и поетите ангажименти по сключени договори за държавна помощ по реда на Указанията за прилагане на схема за държавна помощ „Инвестиции за закупуване или изграждане на обекти за преработка и/или обработка на сурово мляко” от предходни приеми.

Повече информация, разяснения и методическа помощ може да получите от експертите на НССЗ. Бихте могли да се обърнете за съвет към всеки един от Териториалните областни офиси на НССЗ в страната.

В YouTube канала на НССЗ има публикуван видеоматериал на тема „Особености и важни моменти при парцелираната паша и ротацията на пасищата“. От материала ще научите за характеристиките и предимствата на парцелираната паша и на ротацията на пасищата на база опита в земеделско стопанство „Чифлик Ливади“ - с. Дамяница. Ще разберете за основни технологични моменти при пасищното отглеждане и пасищното доене на крави чрез използването на мобилно доилно съоръжение.