Въпрос:

Здравейте ,
Имам земя попадаща в район в "Натура 2000", за 2015 г. обработваема земя я посочих като ливада - в което разбрах ,че съм била в нарушение и съм санкционирана. Въпросите са ми следните:
1. Мога ли тази година тези земи да ги изора и оставя на угар?
2. Или да ги изора и засея с протеинови култури или изкуствени ливади за да мога да ги включа към зелените плащания?
3. Имам и стари запустели лозя - които изчистих /изкорених/ - мога ли да ги оставя на угар и как да ги направя на изкуствени ливади, за да не ме санкционират за напред?
Благодаря ви предварително.

Отговор:

От вашето писмо не става ясно защо сте санкционирана. Вероятно не защото сте я посочили като ливада, а защото заявената площ не е отговаря на нормативно установените изисквания относно допустимостта за подпомагане на дадени земеделски площи, които  са регламентирани в Наредба № 2 от 17 февруари 2015 г. за критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане по схеми и мерки за плащане на площ, в сила от 24.02.2015 г. и обн. в ДВ. бр.15 от 24 Февруари 2015 г. На този линк може да се запознаете с цялата наредба http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135668969

Относно зададените въпроси Ви информираме, че земите попадащи в Натура 2000 могат да се използват като обработваеми (орат и засаждат) при изрично спазване плановете за управление на съответната защитена зона и за тях могат да се получава подпомагане по различни схеми от Директните плащания, стига условията които трябва да се спазват по тези схеми да не противоречат на забраните в този план. 
Ако земите ви попадат в Натура 2000 може да кандидатствате и да получите компенсаторни плащания  по реда на Наредба № 5 от 24 февруари 2015 г. за прилагане на мярка 12 "Плащания по Натура 2000 и рамковата директива за водите" от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020 г., в сила от 27.02.2015 г. http://www.lex.bg/en/laws/ldoc/2136458720., където подробно може да се запознаете с всички условия  и  е записано следното:
Чл. 7. (1) Финансовата помощ се предоставя за спазване на забраните за земеделска дейност, включени в издадените от министъра на околната среда и водите заповеди за обявяване на съответната защитена зона, както следва:
1. забрана за премахване на характеристиките на ландшафта (синори, единични и група дървета), при ползването на земеделски земи като такива;
2. забрана за косене на ливадите:
а) до 1 юли;
б) от периферията към центъра, с бързодвижеща се техника и преди 15 юли;
в) от периферията към центъра, преди 15 юни;
3. забрана за използването на неселективни средства за борба с вредителите в селското стопанство;
4. забрана за използването на пестициди и минерални торове в пасища и ливади.
(2) Забраните по ал. 1 се групират в следните групи:
1. А - забрани, важащи за постоянни пасища по ал. 1, т. 1, 2 и 4;
2. B - забрани, важащи за обработваеми земи по ал. 1, т. 1 и 3;
3. C - забрани, важащи за трайни насаждения по ал. 1, т. 1 и 3.
(3) В заявлението за подпомагане на площ лицата по чл. 2 декларират, че ще спазват наложените забрани, разписани в заповедта за обявяване на защитената зона от Натура 2000, както и режимите, разписани в плана за управление, в която попадат стопанисваните от тях земеделски парцели.

За подробна информация ви препоръчваме да ползвате следния линк, http://natura2000.moew.government.bg/Home/Natura2000ProtectedSites, където ще намерите всичко за Натура 2000 и конкретно за забраните и ограниченията, разписани в заповедите за обявяване на съответната защитена зона.

По принцип можете да ги изорете и засеете с протеинови култури или преобразувате в ливади. Какво да отглеждате на тези земи е Ваше решение, но трябва да се съобразите с изискванията на всяка от схемите по Директни плащания 2016 г. и при  изрично спазване плана за управление на защитената зона от екологична мрежа "Натура 2000", където са разположени имотите Ви. От вашия въпрос не става ясно какъв е размерът на вашето стопанство, за да ви предоставим по-конкретен отговор. На сайта на Министерство на земеделието и храните е публикуван Наръчник за кандидатстване за директни плащания - кампания 2016, където подробно са указани изискванията и можете да се запознаете, вкл. и по Схемата за плащане за селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда (зелени директни плащания) и кои условия трябва да изпълните. http://www.mzh.government.bg/MZH/bg/ShortLinks/SelskaPolitika/direktniplashtaniq2015-2020/Polezninasoki.aspx
Препоръчваме Ви да си направите проверка в съответната Общинска служба по земеделие, на територията, на коята се намират вашите имоти - дали не се водят постоянно затревени площи в слой „Екологично чувствителни ПЗП”, защото постоянно затревените площи в зони по НАТУРА 2000 са включени в рамките на слой „Екологично чувствителни ПЗП”. Те не трябва да бъдат разоравани или преобразувани.
МЗХ създаде и слой „Постоянно затревени площи“, който се одобрява със заповед на министъра на земеделието и храните. Площите, които са включени в слоя не могат да бъдат разоравани и преобразувани и могат да бъдат заявявани за директни плащания само като постоянно затревени площи.
Стопанства, които нямат постоянно затревени площи, са изключени от задължението за прилагане на това изискване.
При заявяване на ползваните площи в ИСАК, земеделските стопани имат възможност във всеки момент да проверяват дали спазват приложимите за стопанството им изисквания за зелени директни плащания или попадат в изключения, при които не се изисква спазването им. Калкулатор за зелени плащания е публикуван и на електронната страница на ДФ „Земеделие“ (www.dfz.bg).

Относно  старите и запустели лозя - които сте изчистили (изкоренили) е важно да знаете, че преди тяхното изкореняване (ако НТП по скица е лозе), че има процедура по бракуване и се съставя протокол за брак на старото лозово насаждение, който за винените лозя се съставя от Териториално звено на Изпълнителната агенция по лозата и виното (ТЗ на ИАЛВ - www.eavw.com), а за трайни насаждения от Областна дирекция "Земеделие" (ОДЗ). Необходимо е и да се промени статута - начин на трайно ползване на тези имоти, процедурите за което се извършват в съответната Общинска служба по земеделие.
Процедурата по изкореняване на лозовите насаждения е детайлно регламентирана с "Наредба за условията и реда за засаждане на нови лозя, презасаждане и изкореняване на съществуващите лозя" публикувана в ДВ бр. 80 от 20.08.2002 г. Наредбата не се прилага за производители на винено грозде, вино и други продукти от грозде или вино, които се произвеждат за семейна консумация и не се предлагат на пазара (чл.2, ал.3), т.е. не са  регистрирани лозарски стопанства и вписани в регистъра на производителите на винено грозде, вино и други продукти от грозде или вино към Националната лозаро-винарска камара.
По принцип може да ги оставите под угар и/или да ги направите на изкуствени ливади. За да създадете ливада може да оставите земята естествено да се затреви, при спазване на изискванията за поддръжка съгласно Наредба № 2 от 17 февруари 2015 г. за критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане по схеми и мерки за плащане на площ, в сила от 24.02.2015 г. и обн. в ДВ. бр.15 от 24 Февруари 2015г. (която и цитирахме в началото на писмото). Можете и да използвате различни смески за затревяване, подходящи за този регион.