Въпрос:

Здравейте,
Моля, да ми дадете информация относно изграждане на пчелин извън населено място.
Аз имам наследствен имот - нива, която обработваме със семейството ми от 1990 г. През 2014 г. съседната на моята нива бе продадена. Новите собственици я превърнаха в пчелин. Настаниха около 30 кошера на 1 м. от моята нива,  оградата е телена мрежа и  оттогава ние сме поставени в невъзможност да си обработваме земята, тъй като пчелите непрекъснато ни жилят. Освен това пчелина е до републикански път, а кошерите са на 20 м. от пътя и на 30 м. от военно поделение. Няма регистрационна табела.
Въпросите са ми :  Спазени  ли са изискванията за изграждане на пчелин ? Какви са отстоянията от съседния имот? Каква трябва да е оградата? Когато кошерите са повече от 10 иска ли се съгласието на съседите?

Отговор:

В отговор на поставените от Вас въпроси Ви информираме, че регистрацията на пчелин е регламентирана в Закона за пчеларството (Обн. ДВ. бр.57 от 24 Юни 2003г. - http://www.lex.bg/bg/mobile/ldoc/2135468444)  Ето кратка извадка:
“…………………………………….
Глава трета.
РЕГИСТРИРАНЕ И НАСТАНЯВАНЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА

Чл. 8. (1) В кметствата се води регистър на пчелините, включително пчелните семейства.
(2) Собствениците на пчелни семейства в 15-дневен срок от тяхното придобиване подават заявление за регистрация по ал. 1.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) В едномесечен срок от регистрацията по ал. 1 кметствата изпращат информация за регистрираните пчелни семейства в областните дирекции "Земеделие" и Българската агенция по безопасност на храните.
(4) За извършване на регистрацията по ал. 1 не се заплаща такса.
(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) Постоянните пчелини задължително са с ограда. В срока по ал. 2 собственикът поставя на оградата табелка с регистрационен номер на пчелина съгласно наредба на министъра на земеделието и храните.
(6) Собственикът заявява за вписване в регистъра по ал. 1 промени на данните, подлежащи на регистрация, в 15-дневен срок от настъпването им.
(7) (Нова - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) Българската агенция по безопасност на храните публикува на интернет страницата си списък, който съдържа информация за разположението на пчелните семейства по кметства и данни за собствениците им.
……………………………………………………………………………………………….
Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) Пчелните семейства могат да се настаняват върху земеделски земи, горски територии, собственост на държавата, общините, физически и юридически лица, както и в урегулирани поземлени имоти.

……………………………………………………………………………………………….

Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:
1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;
2. в населени места и вилни зони пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;
3. (изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) няма констатирано заразно заболяване по пчелите и пчелното пило в района от органите на Българската агенция по безопасност на храните.
(2) Алинея 1, т. 1 не се прилага за райони, заети от растителност с обилно нектароотделяне - акациеви, липови гори и масиви, засети с културни медоносни видове.
………………………………………………………………………………………………………..
Чл. 15. Постоянни и временни пчелини не се устройват на:
1. разстояние, по-малко от 100 м от административни сгради, училища, детски градини и болнични заведения;
2. разстояние, по-малко от 10 км в райони с регистрирани племенни пчелини за производство на елитни пчелни майки и резерватни пчелини;
3. разстояние, по-малко от 5 км в райони с регистрирани репродуктивни пчелини за производство на племенни пчелни майки;
4. територията на обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната;
5. разстояние, по-малко от 500 м от химически заводи, които замърсяват въздуха с вредни вещества, термоелектроцентрали, екарисажи, предприятия за кръвен албумин, туткал, кожарски фабрики, складове за кожи и угоителни стопанства.
……………………………………………………………………………………….”

Относно първият въпрос - НССЗ не е институцията, която може да прецени спазени ли са изискванията относно отстоянията при изграждането на пчелини. По отношение на този въпрос може да се обърнете към Вашата общинска администрация или към Българска агенция по безопасност на храните:
Адрес: гр. София, бул. "Пенчо Славейков" 15А, E-mail: bfsa@bfsa.bg; www.babh.government.bg/bg/Page/contacts/index/contacts/Контакти. Адресите на областните дирекции по безопасност на храните, може да видите от тук - http://www.babh.government.bg/bg/Page/contacts_regions/index/contacts_regions/%D0%9E%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%EF%BF%BD

По втория въпрос - не се изискват отстояния, освен в случаите по чл.15 от Закона. В чл. 13 са посочени, някои отстояния, но те се отнасят за населени места и вилни зони.

По третият въпрос - пчелините трябва да са с ограда, но не е оказано каква.

По последния въпрос - Закона за пчеларството не изисква съгласието на съседите, за  разполагане на пчелин..
Бихте могли да се опитате да разговаряте със собственика на пчелина и да договорите разположение на кошерите, така че да не са в непосредствена близост до Вашия имот или поне да са с гръб към него. Би могло да се помисли и за ограждане на граничната страна със ситна пластмасова мрежа, която да ограничава летежа на пчелите.