Въпрос:

Здравейте, във връзка с обявената ПРСР 2014-2020 имам няколко въпроса, на които ще бъда благодарна да получа отговори:
1. Относно подмярка 6.3 "Стартова помощ за развитието на малки стопанства": Притежавам 7 дка със семков овощен вид  /ябълка/, за който СПО е достатъчно за кандидатстване, ако правилно изчислявам. Към момента имам и 15 дка лавандула, която бих желала да увелича, тъй като вирее по - добре на тези земи. Въпросът ми е: Може ли да кандидатствам по мярката, след като имам СПО над 2000 евро с ябълки, а като резултат от проекта да увелича лавандулата до 24 дка по време на евентуално одобрение и изпълнение на проекта? Ако не е възможно, какви са възможностите  да кандидатствам с лавандула? Това СПО - трябва да е реално в момента на кандидатстване или да бъде достигнато в края на изпълнение на проекта?
2. Какъв е периода за изпълнение на проект по подмярка 6.3 "Стартова помощ за развитието на малки стопанства"?
3. Относно подмярка 4.4.2. "Непроизводствени инвестиции по Тематичната подпрограма за развитие на малки стопанства": Допустимите инвестиции само в райони от Натура 2000 и в райони с висока природна стойност ли ще се осъществяват и кои са тези райони? В самата подмярка пише: "Виж раздел 8.1. Общи условия", но в самия раздел не можах да открия текст кои са тези райони. Къде  мога да открия информация кои са тези райони?
4. Относно подмярка 8.5. "Инвестиции, подобряващи устойчивостта и екологичната стойност на горските екосистеми":  Притежаваме малко над 17 дка гори. По тази подмярка финансовата помощ на хектар ли се плаща и ако е така, как да изчисля колко мога да получа за привлекателност /изграждане на дребномащабна инфраструктура/ на гората, при положение, че в "Методика за определяне на национални средни стандартни цени за създаване на гори - залесителни и поддържащи дейности по ПРСР 2014-2020" не откривам подобни разходи и цени?
5. Ако като земеделски производител спечеля проект за увеличаване на стопанство например, то бих ли могла за в бъдеще и при отворена схема, разбира се, да кандидатствам отново по друга мярка, например, като собственик на гора?
6. Трябва ли като физическо лице земеделски производител да имам Булстат, за да мога да кандидатствам по ПРСР.

Благодаря предварително

Отговор:

Относно първи въпрос Ви информираме, че може да кандидатствате по подмярка 6.3. „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.(ПРСР 2014-2020 г.)  с икономически размер на земеделското стопанство от 2 000 до 7 999 евро стандартен производствен обем (СПО). СПО представлява условните, а не реалните приходите на стопанството и се изчислява на базата на осреднени за България цени и добиви от отглежданите в стопанството култури или животни, без да се включват данъците и преките плащания, т.е. две стопанства отглеждащи две еднакви култури или животни с еднаква площ ще имат и еднакъв икономически размер. СПО се изчислява с помощта на таблица, която ще е приложение към наредбите по прилагане на съответните мерки. На сайта на МЗХ за ПРСР на ел.адрес: http://prsr.government.bg/index.php/bg/sections/l2/101 е публикувана таблицата. Таблицата може да изтеглете директно и от тук:
http://prsr.government.bg/Admin/upload/Media_file_bg_1435220468.xls.
Първоначалния икономически размер на стопанството Ви се формира от съществуващите ви в момента култури - 7 дка ябълки и 15 дка лавандула. Не е допустимо  при първоначалната си регистрация като земеделски стопанин да не декларирате изобщо лавандулата, ако имате вече валидно правно основание за имотите с това насаждение.
Във вашият случай икономическият размер на стопанството Ви при 7 дка ябълки  и 15 дка лавандула е 4797.00 евро (7 дка Семкови овощни видове (ябълка) * 989 лв. СПО на дка = 6 923.00 лв.СПО + 15 дка лавандула *164 лв. СПО дка = 2461 лв. СПО. Общото СПО  на стопанството е 9382,12 лв/1.95583= 4797.00 Евро). Следователно икономическия размер на стопанството Ви е достатъчен за да сте допустима по мярката. Трябва да имате в предвид, че в ПРСР са записани следните цели, които следва да бъдат постигнати като минимум:
1. Увеличаване на обработваемата площ в земеделското стопанство с минимум 20% спрямо датата на кандидатстване и/или
2. Увеличаване на броя на отглежданите животни (поне един вид от тях) в земеделското стопанство  с минимум 20% спрямо датата на кандидатстване и/или
3. Увеличаване на икономическия размер на стопанството с минимум 2000 евро измерен в Стандартен производствен обем.
Освен горепосочените цели, бизнес планът ще трябва да включва и поне един специфичен за стопанството резултат, съгласно списък включен в наредбата за прилагане на подмярката.
Във Вашия случай трябва да постигнете цел 1 и/или цел 3, което означава, че трябва да увеличите обработваемата площ в земеделското стопанство с минимум 20% за цел 1 и/или да увеличите икономическия размер с минимум 2 000 евро за цел 3. Ако изберете цел 1 при кандидатстване със 7 дка ябълки и 15 дка лавандула трябва да увеличите с минимум 4,4 дка земеделската площ. Ако изберете цел 3 при начален икономически размер на стопанството Ви от 4 797.00 евро СПО, трябва нарастването да е с минимум 2 000 евро СПО т.е. икономически размер на стопанството Ви да достигне минимум 6 797.00 евро СПО. За да изпълните цел 3 една от възможностите е да увеличите вашето стопанство с още 24 дка лавандула, т.е  може да кандидатствате със 7 дка ябълки  и 15 дка лавандула и след това да увеличите с 24 дка лавандула през третата или четвъртата година в зависимост от това коя ще е годината на проверка, която ще посочите в бизнес плана. След окончателното приемане и публикуване на Наредбата по прилагане на мярка 6.3 в Държавен вестник ще е категорично ясно как ще бъдат разписани целите, които трябва да бъдат постигнати.
Предоставяме Ви допълнително информация относно подмярка 6.3. „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от ПРСР 2014 – 2020 г., на този етап в нея са записани следните критерии за допустимост за желаещите да кандидатстват по подмярката:
1. Да са регистрирани като земеделски стопани по реда на Наредба №3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани (http://lex.bg/laws/ldoc/-549710334);
2. Да са получили минимум 33 % от общия доход за преходната година от земеделски дейности.
Обръщаме Ви внимание, че в общият доход влизат и доходите от трудови възнаграждения (заплати). Например за 2015 г. ако доходите Ви от земеделие (обявени в годишната данъчна декларация) са 8 000 лв., в т.ч. субсидия по някоя схема или мярка - например 1500 евро (2 934 лв.), а останалите Ви доходи, в т.ч. от заплати са 9000 лв., то Вие сте допустим, тъй като доходите от земеделие са 47 % от общият Ви доход (8 000 / (8000+9 000 лв)). Но ако доходите Ви от земеделие (обявени в годишната данъчна декларация)  са 3 500 лв., в т.ч. субсидията по схема или мярка, а останалите Ви доходи, в т.ч. от заплати са 9000 лв., то Вие не сте допустима, тъй като доходите Ви от земеделие са 28 % (3 500 / (3500+9000)).

По подмярката не са допустими бенeфиценти одобрени по мярка 112 „Създаване на млади фермери” от ПРСР 2007-2013 г., както и бенефициенти, които са били одобрени през последните пет години по мярка 141 „Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране” от ПРСР 2007-2013 г.
Помощта, която се предоставя по подмярка 6.3 е в размер на 15 000 евро и представлява плащане на два транша. Първо плащане в размер на 10 000 евро след одобрението на заявлението за подпомагане. Второ плащане в размер на 5 000 евро след проверка на изпълнението на бизнес плана
Кандидатите трябва да представят бизнес план, който да показва първоначално състояние на земеделското стопанство и сведения за дейностите (включително дейностите, свързани с екологичната устойчивост и ресурсната ефективност), които биха спомогнали за постигане на икономическа жизнеспособност, например инвестиции, обучение, сътрудничество. Бизнес планът трябва да включва най-малко следните елементи:
• характеристика на земеделското стопанство;
• стратегия, показваща как ще се развива стопанството за периода на подпомагане;
• описание на планираните инвестиции и дейности, необходими за развитието на земеделското стопанство;
• специфични резултати и цели, включително времева схема и задачи за периода на подпомагане, които следва да са постигнати към датата на получаване на вторият транш от помощта;
• производствена програма;
• планираните обучения и консултации;
• финансов план.
По подмярка 6.3. приоритет ще бъде даден на (ще получат точки) проекти на земеделски стопани, които:
- към момента на подаване на заявлението за подпомагане имат регистрирани животновъдни обекти и отглеждат едри и дребни преживни животни, свине, зайци, птици и пчели;
- производства им са в секторите плодове, зеленчуци и/или етерично-маслени култури;
- земеделското им стопанство е разположено в планински район, съгласно Наредбата за определяне на критериите за необлагодетелстваните райони и териториалния им обхват (приета с ПМС №30 ОТ 15.02.2008 г.; ДВ, бр. 20 от 2008 г. - http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135580801);
- на земеделски стопани, чиито стопанства са преминали към биологично производство на земеделски продукти и храни по смисъла на Регламент на Съвета (ЕО) № 834/2007 от 28 юни 2007 относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) 2092/91 и/или са одобрени ползватели на помощ по мярка 10 „Агроекологични плащания” от ПРСР 2014 – 2020  г..
В процесът на оценка проектите, които не са събрали даден минимален брой точки няма да бъдат одобрени за подпомагане. Минималният брой точки все още не е определен, тъй като все още наредбата по тази мярка е в процес на разработване.
Съгласно публикувания на интернет страницата на Министерство на земеделието и храните (МЗХ) за ПРСР (www.prsr.government.bg) индикативен график за прием през календарната 2016 г. на заявления за подпомагане по ПРСР 2014-2020 г., като индикативен срок за стартиране на приема на проекти по подмярка 6.3. от ПРСР 2014- 2020 г. е посочен м. април 2016 г. Индикативният график може да разгледате и изтеглете от тук - http://prsr.government.bg/Admin/upload/Media_file_bg_1448251256.xls. Уточняваме, че този график е индикативен и може да бъде променян!
НССЗ безплатно ще изготвя проектите на кандидатите по подмярка 6.3. от ПРСР 2014-2020г.

По отношение на втория въпрос – Наредбата за прилагане на подмярка 6.3. от ПРСР 2014 - 2020 г. е в процес на разработване, в нея ще бъдат уточнени конкретните изисквания за кандидатстване и за това на този етап не може да даде конкретен отговор. Вероятно ще се приложи същия период за изпълнение на проекта (5 години), както беше за подмярка 6.1. „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ . За условията и изискванията за кандидатстване по подмярка 6.1. може да разгледате Наредба № 14 от 28 май 2015 г. за прилагане на подмярка 6.1 (Обн. ДВ. бр.40 от 2 Юни 2015г. - http://www.lex.bg/bg/mobile/ldoc/2136523873).

По отношение на третия въпрос – Наредбата по прилагане на подмярка 4.4.2. също е в процес на разработване, в нея ще бъдат уточнени конкретните изисквания за кандидатстване и за това на този етап не може да даде конкретен отговор. По принцип допустимите инвестиции ще са за всички територии на страната (а не само за тези попадащи в зоните по Натура  2000 или с висока природна стойност), но също така за част от допустимите инвестициите може да има териториално ограничение. Към момента дали даден имот попада в земи с висока природна стойност може да се провери в Общинска служба по земеделие по време на  кампанията за Директни плащания, където в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) е обособен специален слой земи с висока природна стойност (ВПС). Това става чрез визуализирани на екран  на географски данни в цифров вид в рамките на Системата за регистрация на кандидатите, на заявленията за подпомагане и на заявките за плащане (СРКЗП) за заявените площи наложени върху слой "Земи с висока природна стойност". По същия начин може да проверите вашите площи дали попадат в зоните по Натура 2000 в Общинска служба по земеделие или на сайта на Министерството на околната среда и водите за Натура 2000 (http://natura2000.moew.government.bg) по идентификатор на имотите.

По отношение на четвъртия въпрос – Финансовата помощ ще се изплаща за извършени разходи. В зависимост от дейността, която ще се прилага, както сте видели в "Методика за определяне на национални средни стандартни цени за създаване на гори - залесителни и поддържащи дейности по ПРСР 2014-2020" има различни мерни единици - евро/ха, евро/бр., евро/м и евро/км.  Подпомагането ще бъде до 100 % от общите допустими разходи. Максимумът на общите допустими разходи по тази подмярка за целия период на прилагане на ПРСР (2014-2020) е левовата равностойност на 2 500 000 евро на кандидат за подпомагане. Минимумът на общите допустими разходи е левовата равностойност на 2 000 евро на проект.
Условията за допустимост по подмярката са следните:
1. Всички кандидати трябва да докажат собственост върху горската територия или правото си да я стопанисват;
2. Минималната площ на горската територия, с която кандидатстват за подпомагане, трябва да бъде както следва:
- 0.5 ха за физически и юридически лица и местни поделения на вероизповеданията, собственици на горски територии;
- 1.0 ха за общини, собственици/стопанисващи горски територии;
- 1.0 ха за юридически лица, стопанисващи държавни горски територии;
- 1.0 ха за юридически лица, наематели на горски територии.
Подпомагането ще бъде допустимо само за еднократни за периода на действие на Програмата дейности в горите. Допустими за подпомагане ще бъдат само проекти, които отговарят на определен минимален брой точки. Простото възстановяване на гъстотата на гората или възстановяване на същата гора след окончателна сеч е недопустимо за подпомагане. Оперативни разходи, разходи за поддръжка и годишни плащания не са допустими за подпомагане.
В Индикативния график за прием на заявления за подпомагане по ПРСР 2014-2020 г. през 2016 г. не е определен прием  по тази подмярка. Все още не е разработена  и Наредба по подмярка 8.5. „Инвестиции, подобряващи устойчивостта и екологичната стойност на горските екосистеми“, където ще се разпишат ясно всички условия, вкл. и това дали физически лица ще имат право да кандидатстват за "дребномащабна туристическа инфраструктура". На този етап няма определени национални средни стандартни цени за изграждане на "дребномащабна туристическа инфраструктура".

По отношение на петия въпрос – В ПРСР 2014-2020 г. не са записани ограничения при кандидатстване по подмярка 6.3 и след време да кандидатствате като горски стопанин по други мерки от ПРСР 2014 – 2020 г..

По отношение на шестия въпрос – За тези мерки от ПРСР 2014-2020г. ( в т.ч. за подмярка 6.3.), за които се изисква земеделските стопани - физически лица да са регистрирани по реда на Наредба №3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани (http://lex.bg/laws/ldoc/-549710334) задължително се изисква да бъдат вписани и в регистър БУЛСТАТ. За земеделските стопани - физически лица № на БУЛСТАТ е ЕГН на лицето.
Тъй като Държавното обществено осигуряване на земеделските стопани е задължително, както и за останалите самоосигуряващи се лица, регистрираните земеделски стопани са длъжни в седемдневен срок от издаване на регистрационната карта да извадят от Агенцията по вписванията карта за идентификация по БУЛСТАТ. След което заявяват стартиране на земеделска дейност в Национална агенция по приходите (НАП). Самоосигуряващите се лица са длъжни да регистрират началото на трудовата си дейност чрез подаване на декларация по утвърден образец в компетентната ТД на НАП в седем дневен срок от започването й. Прекъсването, прекратяването или възобновяването на дейността също се установява с декларация, подадена в седем дневен срок от настъпването на даденото обстоятелство (чл. 1, ал. 2 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица - http://www.lex.bg/laws/ldoc/-549442559). Допълнителна информация- може да прочетете оттук: http://www.nssi.bg/benefits/insurance/1913-singlel .