Въпрос:

Добър ден, мога ли да получавам субсидии по СЕПП за смесена овощна градина

Основно орехи, но също така череши, круши и джанки.

 

Отговор:

Във връзка със зададения от Вас въпрос, Ви даваме следната информация:

Краткият отговор на Вашия въпрос е да - можете да получите, но при няколко условия.
Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) е основната схема за подпомагане с директни плащания. Подпомагането се базира на хектар допустима земеделска площ, върху която земеделският стопанин извършва земеделска дейност и която ползва на правно основание.
Съгласно Закона за подпомагане на земеделските производители (Обн. ДВ. бр.58 от 1998г. - http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2134406656):
Чл. 38в. (1) Не се изплащат директни плащания, когато отговарящата на условията за подпомагане площ на стопанството е под 0,5 хектара.
(2) Земеделските стопани, които притежават по-малко хектари от посочените в ал. 1, получават обвързано с производството подпомагане за животни, когато общата сума на директните им плащания през съответната година е левовата равностойност на 100 или повече евро.
(3) Минималният размер на земеделските парцели, които могат да бъдат заявявани за подпомагане, е 0,1 хектара.
От Вашия въпрос не става ясно колко и какви площи  общо стопанисвате във вашето стопанство и желаете да заявите по СЕПП.
Ако  имате и заявявате само тази смесена градина тя трябва да е минимум 0,5 ха (5 дка) разположена на парцели не по-малки от 0,1 ха (1 дка), които не е задължително да са на едно място.
Ако заявявате по СЕПП и други площи, смесената овощна градина може да бъде с площ  по-малка от 0,5 ха, заявена обаче заедно с други площи(култури), общата заявена площ на които (смесена овощна градина + други култури)   е не по-малка от 0,5 ха.
В Общинска служба по земеделие, където идентифициране площите, в заявлението за Директни плащания могат да очертаят смесената овощна градина като общ парцел (при условие, че градината е компактна- на едно място), като  се записва кода на преобладаващия овощен вид. Ако овощните култури в тази смесена градина могат да бъдат  ясно разграничени и  всяка от тези култури е над 0,1 ха може да се идентифицират(очертаят) като различни парцели с кодовете на съответните култури.
Трайните насаждения са допустими за подпомагане, когато:
- най-малко 70 % от растенията, включени в референтния парцел, са живи (неизсъхнали);
- почвената повърхност се поддържа с подходящи обработки или косене според прилаганите системи (угарна, чимово-мулчирна, мулчирна или ливадно зачимяване).

Очертаването и заявяването за подпомагане на площи в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) се извършва само след предварително регистриране на правните основания за ползването им в съответните общински служби „Земеделие“ по местонахождение на имотите. Няма да бъде възможно очертаването на площи над регистрирания размер правни основания.