Въпрос: Уважаеми господине/ Уважаема госпожо,

Пиша ви във връзка с условията за учредяване на групи/организации производители на плодове и зеленчуци. Прочетох Наредба №11 от 15.05.2007 г. за условията и реда за признаване на организации на производители на плодове и зеленчуци и на техните асоциации и за условията и реда за одобряване и изменение на одобрените оперативни програми (Загл. изм. - ДВ, бр. 9 от 2012 г.), но все още имам някои неясноти по въпроса:

1.       Ще има ли някакви промени по реда на учредяване на групи на производители през новия програмен период ? Ако да, знае ли се кога тези промени ще са достъпни за разглеждане от производителите/бъдещите учредители?

2.       За да се учреди група на производители, трябва ли всички членове да са регистрирани земеделски производители?

3.       В Наредба №11 е написано, че физическо лице (ФЛ) и/или юридическо лице (ЮЛ), което е членувало в друга група/организация на производители не може да членува в друга такава. Това отнася ли се за членуване в сдружение с нестопанска цел (СНЦ), по конкретно овощарски съюз? Следователно, мога ли членовете на това сдружение да участват в нова организация на производители?

4.       Има ли някакви ограничения относно обвързаността на лицата, които ще членуват в новата група/организация на производители? Тоест, могат ли съпруг, съпруга и децата им, като отделни ФЛ или ЮЛ да участват в учредяването на нова група производители на плодове/зеленчуци?

5.       Каква част от продукцията си отделните ФЛ/ЮЛ, които са членове на групата/организацията, могат да предлагат независимо на пазара?

Отговор: Първо бихме искали да Ви информираме, че на този етап промените, които се очакват по отношение наредбата относно условията и реда за признаване на организациите на плодове и зеленчуци са в резултат от промените в общата организация на пазара плодовете и зеленчуците и касаят основно :
- прехвърлянето на помощта от ЕС за групите производители от първия във втория стълб и предоставянето на разположение на всички държави членки. Това от гледна точка на законодателството означава, че изискванията по отношение групите производители ще бъдат приети в новата ПРСР 2014-2020 г., която на този етап е все още проект;
- асоциациите на ОП вече могат да създават оперативни фондове с финансовите вноски на асоциираните ОП и финансовата помощ от ЕС ;
- разширява се наборът от инструменти за предотвратяване и управление на кризи (ПУК) – нов инструмент, който следва да бъде разписан подробно в законодателството.

По отношение на конкретните Ви въпроси, на този етап отговор може да се даде  съгласно  сега действащата Наредба № 11 от 2007 г. за условията и реда за признаване на организации на производители на плодове и зеленчуци и на техните асоциации и за условията и реда за одобряване и изменение на одобрените оперативни програми (ДВ, бр. 42 от 2007 г.), без да сме сигурни дали в някои от изисквания и условията няма да има промяна, с оглед прехвърлянето на помощта за групите производители на плодове и зеленчуци от първия във втория стълб и разписани в новата  ПРСР 20014-2020 г.

На първия въпрос:
  След окончателното приемане на  новата ПРСР 20014-2020 г.(по-долу са включени извадки от проекта на мярка 9 "Учредяване на групи и организации на производителите")
На втория въпрос:
  Да задължително е всички членове на групата производители да са регистрирани земеделски производители по реда на Наредба № 3  от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители
На третия въпрос:
  Съгласно Чл. 7г.  от Наредба 11 "Бивш член на призната организация на производители на плодове и зеленчуци може да бъде приет за член на група производители на плодове и зеленчуци не по-рано от 1 октомври на годината, следваща годината, през която е напуснал организацията на производители на плодове и зеленчуци.
Сдруженията с нестопанска цел, които са учредени в обществена полза( каквито са съюзите)  не се третират като групи или организации на производители, следователно могат членовете на овощарския съюз да членуват.
На четвъртия въпрос:
По принцип никъде в нормативната уредба  за сега няма изрична забрана(ограничения), относно обвързаността на лицата, които ще членуват в групата/организацията на производители, стига всеки един от тях да е регистриран земеделски производител и да има отделно стопанство. Все пак не е препоръчително, поради нормативно установеното изискване  "Разплащателната агенция отказва част или цялото плащане, когато:...... установи изкуствено създадени условия за получаване на финансова помощ, с оглед извличането на предимства в противоречие с целите на схемата за подпомагане..."
Има и вероятност в Наредбата за прилагане на  мярката за Учредяване на групи и организации на производителите да бъдат заложени и допълнителни ограничения, относно участия за свързани лица( например: баща и син или съпруг и съпруга да се броят като един член на организация/група производители по отношение на изисквания минимален брой членове).
На петия  въпрос:
Всеки член на групи/организации на производители реализира чрез нея не по-малко от 50 % от продукцията, като този процент може да бъде и по-голям, но установен в Устройствения правилник (устав, вътрешни правила) на групата/организацията на производители., т.е може да се реши и 100% от продукцията да се реализира чрез групата/организацията.

По мярка 9 Учредяване на групи и организации на производителите все още новите условия и изисквания за кандидатстване не са напълно ясни и уточнени, но на този етап в проекта на програмата (http://prsr.government.bg/index.php/bg/sections/l2/101) са записани следните критерии за допустимост за желаещите да кандидатстват по мярката:

Признаване на ОП  ще става съгласно Регламент 1308/2013. Това е уредено в Закона за прилагана на ООП на земеделски продукти в ЕС. Предстои изготвяне на наредба на министъра на земеделието.Предстои да се вземат  Национални решения в наредбата за:
1. секторите, в които се признават;
2. правната форма и устройствения акт на ОП;
3. броя на членовете и/или обема или стойността на предлаганата на пазара продукция ; 
4. изисквания за нормално извършване на дейността;
5. възможност да водят преговори от името на своите членове за сключване на договори за доставка .

Проект на Мярка 9
УЧРЕДЯВАНЕ НА ГРУПИ И ОРГАНИЗАЦИИ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ от новата ПРСР 2014-2020г.

Помощта се отпуска за учредяване на групи и организации на производители в областта на селското производство и горския сектор
Допустими разходи
За да бъде допустима за признаване и подкрепа групата/организацията на производители в бизнес плана си трябва задължително да  планира една или повече от следните дейности:
1. Адаптиране към пазарните изисквания на продукцията и производството на членове, които са членове на такива групи или организации;
2. Съвместно пускане на стоки на пазара, включително подготовка за продажби, централизация на продажбите и доставки за купувачи на едро;
3. Установяване на общи правила за информация за продукцията, в частност за прибиране на реколтата и наличностите;
4. Други дейности, които могат да се осъществяват от групи и организации на производителите, като изграждането на умения за стопанска и търговска дейност и организацията и улесняването на иновационните процеси.
Бенефициенти
Групи и организации на производители, които отговарят на  определението „малки и средни производители” и са официално признати до края на 2020 г. въз основа на бизнес план.
Принципи по отношение на условията за избираемост
Подпомагат се организации на производители признати съгласно Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и националното законодателство за неговото прилагане, както и групи на производители, признати от Разплащателната Агенция (РА). Признатата група/организация на производителите сключва договор за финансово подпомагане с РА на база представен бизнес план.
Условия за избираемост
За да бъде допустима за признаване и подкрепа групата/организацията на производители трябва да отговаря на следните условия:
1. да бъдат групи/организации на производители, учредени с цел съвместно предлагане на продукцията на пазара, включително подготовка за продажба, централизация на продажбите и доставка до големи купувачи, както и за създаване на общи правила за събиране на информация за продукцията, в частност относно продукцията в етап на производство и наличната продукция;
2. да бъдат регистрирани в Търговския регистър съгласно Търговския закон или съгласно Закона за кооперациите на Република България;
3. Да имат минимум четири членове;
4. Годишната продадена (реализирана) продукция на организацията да е в размер не по-малко от 50 000 лв.
5. Членове на групата/организацията могат да бъдат физически лица, еднолични търговци или юридически лица (с изключение на юридическите лица с нестопанска цел), които са регистрирани в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) и/или са регистрирани като земеделски производители по реда на Наредба №3/1999 г.
6. Всички членове на групата/организацията на производителите трябва да са регистрирани като земеделски производители на такива земеделски продукти, за които организацията кандидатства за признаване;;
7. Да има разработен бизнес план за период от 5 години;
8. Да изработи дружествен договор/устав и вътрешни правила за:
- Производството и качеството на продуктите;
- Предлагане на продукцията на пазара или на преработвателните предприятия;
- предоставяне на информация относно системата на производство, добивите и качеството на продуктите, използвания сортов състав, отглеждането на животни и съществуващи санитарни и хигиенни изисквания;
Принципи по отношение на установяване на критериите за избор
Избраните критерии целят да гарантират насочване на помощ съобразно установените потребности и заложените цели. Критериите се основават на анализа и на практиката от прилагане на Програмата за развитие на селските райони за периода 2007-2013 г. и осигуряват съответствие и допълняемост с други стратегически документи.
Критерии за избор
Организациите на производители, които отговарят на критериите за допустимост, ще се признават по реда на тяхното постъпване.
Сектори
Помощ ще бъде отпускана на групи и организации на производители, чийто членове произвеждат следните животински или растителни продукти:
- Зърнено – житни култури;
- Медицински и етерично – маслени култури;
- Зърнено-бобови култури;
- Технически култури;
- Картофи ;
- Мляко;
- Месо;
- Мед;
- Биологично произведени продукти;
- Винено грозде
- Яйца
- Биотор от червени калифорнийски червеи
- Плодове
- Зеленчуци
Помощ ще бъде отпускана и на групи и организации на производители от горския сектор.

Суми и размер на помощта
Финансова помощ е под формата на фиксирано годишно плащане, отпускана за не повече от пет последователни години от датата, на която групата или организацията на производителите е призната.
Размерът на помощта се изчислява всяка година въз основа на представен бизнес план и се равнява за първата, втората, третата, четвъртата и петата години съответно на 10%, 9%, 8%, 7% и 6% на база годишната продадена продукция от групата/организацията на производителите.
Размерът на помощта за всяка група или организация на производителите е не повече от:
- 100 000 евро за първата година;
- 90 000 евро за втората година;
- 80 000 евро за третата година;
- 70 000 евро за четвъртата година;
- 60 000 евро за петата година;

Последното плащане се извършва при условие, че има коректно изпълнение на представения и одобрен бизнес план.

Внимание върху специфични въпроси
При изчисляване на годишната пазарна продукция на организацията на производители не се включва стойността на реализираната продукция на земеделски производители, които не са членове на организацията.
През първата година финансова помощ може да бъде изплатена на групата/организацията на производителите, изчислена на база средна годишна продадена продукция от нейните членове  през трите години, предхождащи включването им в групата или организацията. За групи и организации на производителите в горския сектор подпомагането се изчислява на база средна продадена продукция от членовете на групата или организацията през последните пет години, предхождащи нейното признаване, с изключение на най-високата и на най-ниската стойност.
Описание на официалните процедури за признаване на групи на производители
Кандидатстващите групи на производителите подават документи за признаване в областните звена на РА.
Областните звена на РА са отговорни за:
- приемане и регистриране на подадените документи за признаване и подпомагане;
- проверка на документите за редовност и окомплектованост;
- изготвяне на становище до централното управление (ЦУ) на РА за одобрение или отхвърляне на кандидатстващата организация;
- изпращане на заявлението и приложените към него документи в ЦУ на РА.
Изпълнителният Директор на РА въз основа на извършените проверки взима крайно решение за признаване или непризнаване на групата на производители.
Членове на Група или организация на производители, която вече е била финансирана, няма да бъдат допустими за финансиране в случай, че участва или се преместват в друга група или организация от същата сфера.
Групите/организацията на производители могат да бъдат членове на  Оперативни групи, които се определят като такива според в контекста на прилагането на  Европейското партньорство за иновации (EИП).
Помощ може да бъде продължена за установяване на организации на производителите дори след като те са били признати за организации на производителите съгласно условията на Регламент (ЕС) №1308/2013
Проверяемост и контролируемост на условията на мярката
Дейностите  заложени в бизнес плана трябва да са постигнати в рамките на  5 години след учредяването на Групите и организации на производители определени за подпомагане. Контрол по мярката се извършва чрез проверки. Проверките включват системни административни проверки на всички заявления за помощ и се допълва от проверки на място.


Препоръчваме  Ви да следите специалните сайтове на Министерството на земеделието и храните и на Държавен фонд ''Земеделие” за програмите за развитие на селските райони – съответно www.prsr.government.bg и www.prsr.bg. Там се очаква да се публикуват наредбите по мерките от новата Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г., както и графиците за прием на заявления за подпомагане по мерките от Програмата. В наредбите ще бъдат подробно посочени и изискванията и условията за кандидатстване по съответната мярка.
Препоръчваме Ви също  така да посетите наш офис. Експертите на НССЗ предоставят безплатни консултации в областта на растениевъдството, животновъдството и аграрната икономика, както и по въпросите свързани с Програмата за развитие на селските райони. Работно време на териториалните офиси на НССЗ е от понеделник до петък -  от 9.00 ч. до 17.30 ч.
НССЗ има офиси във всеки областен град на страната. Информация за адресите и телефоните за връзка с екипите от териториалните офиси на НССЗ може да намерите на сайта ни (www.naas.government.bg): рубрика „Контакти”, подрубрика „Областни офиси на НССЗ” - http://www.naas.government.bg/bg/Контакти/49.


Главна дирекция «Съвети в земеделието»
Национална служба за съвети в земеделието
e-mail: gdsz@naas.government.bg
тел.: 02 / 810 09 71, 76, 77, 78, 79 и 91