За периода от 19.03.2018 г. до 07.06.2018 г. Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ), чрез подмярка 2.1.1 „Консултантски услуги за земеделски и горски стопани” от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г., успешно изготви 930 бр. проектни предложения на млади земеделски стопани кандидати по подмярка 6.1 "Стартова помощ за млади земеделски стопани" от мярка 6 „Развитие на стопанства и предприятия“ от ПРСР 2014-2020 г.

В периода на прием на проекти по подмярка 6.1 всички подадени проекти по процедурата в ИСУН са 1 658 бр., като част от тях са подавани повторно и общият брой е отчетен в системата ИСУН е 1 837 проектни предложения.

Експертите на НССЗ са изготвили над 50% от всички подадени проектни предложения.

От 930 бр. изготвени проектни предложения по подмярка 6.1., с най – голям дял са растениевъдните стопанства - 77 % (717 стопанства), последвани от животновъдните стопанства с 16 % (148 стопанства) и с най-малък дял от 8% (65 стопанства) са смесените стопанства, за които не може да се определи водещ сектор.

Най- голям брой проекти са изготвени за районите на област Бургас (73 бр.), Силистра (55 бр.), Сливен и Пазарджик (52 бр.), Русе (50 бр.), Пловдив (47 бр.), Стара Загора (44 бр.), Хасково (43 бр.), Ловеч (42 бр.), Благоевград (40 бр.), Монтана (37 бр.), Велико Търново и Шумен (35 бр.), Кюстендил (32 бр.), Габрово (31 бр.) и Враца (30 бр.)

Освен изготвянето на проекта по подмярка 6.1., младите фермери получават съвети и информация по различни модули:

♦  за подходящи видове култури и породи животни, които да отглеждат в стопанството си;

♦ за възможностите за подпомагане развитието на тяхното стопанство по различни национални и европейски мерки и схеми;

♦   за техниката, технологиите и процесиите за отглеждане на култури и животни;

♦ за всички регистрационните, разрешителните и лицензионните режими за стартиране на дейност в областта на земеделието;

♦  предоставяне на съвети за изпълнението на бизнес плана;

♦ за всички приложими за тях Национални стандарти за добро земеделско и екологично състояние на земята (ДЗЕС) и законоустановени изисквания за управление (ЗИУ), както и оценка на произтичащите от тях задължения  за земеделските им стопанства. По този начин значително ще се намали риска да бъдат санкционирани по директни плащания поради неспазване на тези изисквания;

♦ за приложимите в стопанството селскостопански практики от полза за климата и околната среда т.е. за т.нар. "зелени директни плащания";

♦ за ефективното използване на водните ресурси в земеделското им стопанства, при спазване на всички нормативни режими в тази област;

♦ за правилната употреба на продукти за растителна защита съгласно принципите на добрата растителнозащитна практика и за методите на интегрирано управление на вредителите съгласно Закона за защита на растенията;

♦ за стандартите за безопасни условия на труд и за намаляване на риска от пожари в земеделското му стопанство;

Одобрените млади земеделски стопани ще продължат да получават безплатни консултации през целия период на изпълнение на бизнес плановете им по подмярка 6.1., което в много по-голяма степен ще гарантира успешното изпълнение на проектите им и получаването на втората част от помощта.

Младите земеделски стопани безплатно се възползват и от услугите на Центъра за изпитване и оценка на пригодността и качеството на почвите към НССЗ, като на взетите почвени проби от обработваните от тях площи се изготвя агрохимичен анализ и се предоставят препоръки за торене.

НССЗ е единствената на този етап съветническа организация определена и одобрена от ЕК да предоставя консултантски услуги на земеделски стопанства по подмярка 2.1.1 „Консултантски услуги за земеделски и горски стопани от мярка 2 „Консултантски услуги, услуги по управление на стопанството и услуги по заместване в стопанството“ от ПРСР 2014 - 2020 г.