Програмата е разработена в съответствие с чл. 24, ал. 1 от Закона за почвите, като дефинира цели и мерки за практическо приложение на държавната политика за опазване на почвените ресурси на национално, регионално и местно ниво.

Националната програма съдържа петгодишен план за действие в съответствие с изискванията на закона и дава рамка за местните власти при прилагане на политиката за опазване на почвите на областно и общинско ниво. Предвижда опазването на почвите от ерозия, вкисляване, засоляване, уплътняване, намаляване на почвеното органично вещество, замърсяване, запечатване, свлачища. Осигуряване на устойчиво ползване, запазване за бъдещите поколения и възстановяване на земите и функциите на почвите.

Очаквани резултати

Успешното изпълнение на програмата и заложените в плана за действие мерки ще се осигури минимизиране и, където е възможно, предотвратяване на вредното въздействие на процесите на деградация върху почвите, възстановяване на увредените и нарушени почви и тяхното устойчиво управление в съответствие с европейските и национални нормативни документи.

Програмата определя дългосрочна стратегия и има ключова роля за практическо приложение на политиката за почвите, тъй като дефинира конкретни цели и мерки за тяхното опазване не само за централните и местни институции, но и за обществените организации и гражданите.

Експертите на НССЗ консултират земеделски стопани и заинтересовани лица по различни теми, касаещи оптималното използване на почвите в т.ч. по подмярка 2.1.2 "Консултантски услуги за малки земеделски стопанства" от Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2020 г. като предоставят на малките земеделски стопанства  консултантски пакет (КП) ТП 2. Този КП се отнася за селскостопански практики от полза за климата и околната среда, европейското законодателство в областта на политиката за водите и опазването им и засяга индиректно темата за почвите. Консултираните лица получават информация и съвети относно:

- възможностите за намаляване на потреблението на вода в селското стопанство чрез избор на култури, подобряващи хумусното съдържание на почвата (запасеността на почвата с органичен въглерод) По този начин се увеличава водозапасеността на почвата и се намаляват потребностите от напояване;

- различните начини за възпроизводството на вода в стопанството в т.ч. чрез прилагане на подходящи земеделски практики за поддържане на оптимална растителна и почвена покривка;

- възможности за въвеждането и прилагането на екологосъобразни методи за селскостопанско производство, чрез които може да бъдат постигнати добри резултати в борбата с опустиняването, т.е. в защитата на почвените ресурси;

- възможности и предимства на минимални и нулеви обработки на почвата и прилагането на мероприятия за ограничаване на вредната почвена киселинност и засоляване на почвата;

Експертите на НССЗ предоставят информация на земеделските стопани и за това как да подобрят и оптимизират равнищата на въглерод в почвата и съвети въз основа на проведен  агрохимичен анализ на взетите почвени проби.  Почвен анализ се извършва от Центъра за изпитване и оценка на пригодността и качеството на почвите (ЦИОПКП) на НССЗ. Направленията на лабораторната дейност са свързани с изискванията за подобряване качеството на земеделската продукция и повишаване конкурентоспособността на стопанствата.

През 2019 г. в ЦИОПКП са постъпили 1 823 бр. и са изработени 1 447 бр. проби за 7 348 бр. определения (анализи) включващи анализи на: киселинност на почвата; нитратен азот; амонячен азот; усвоим фосфор; усвоим калий;  активен калций; хумус; норма за варуване на кисели почви.