PRO AKIS създава първата систематична база данни за консултантски услуги в рамките на Европейския съюз. Проектът предлага опростена типология на доставчици на консултантски услуги - идентифицирани и категоризирани в съответствие на типовете: „държавни“, „частни“, „фермерски“ и хибридни. Най-добрият начин за обработка на това разнообразие е описанието и характеризирането на всяка консултантска система по отношение на доставчици на консултантските услуги и източници на финансиране, вж. повече от тук.

Известно е, че съществува консенсус между учените и политиците в Европа по отношение на това, че знанието е ключов ресурс, необходим за подпомагане на европейското земеделие при посрещането на новите предизвикателства, като например: международна конкуренция, безопасност на храните, въпроси, свързани със здравето или околната среда. Организациите, предоставящи земеделски консултации са обект на различни политики на ЕС, като регламентите „Система за съвети в земеделието“ (Farm Advisory System/FAS) или „Европейското партньорство за иновации“ (European Innovation Partnerships/EIP), но прецизно и актуално познаване на тези услуги до 2015 г. липсваше: текущи трансформации на тяхното финансиране, организация, методи на предоставяне на съветите, представяне за различни групи фермери и население на селските райони.
Основна цел при изпълнението на PRO AKIS е намирането на отговори на въпроса „Как и от какви източници фермерите могат да получат надеждни и съответстващи познания, ориентация и подкрепа, за да могат да се развиват постоянно, да решават успешно проблемите си и да отговарят на външните очаквания и възможностите за развитие?“
Ключовите концепции на PRO AKIS
☺ Извършените изследвания в рамката на PRO AKIS са фокусирани върху текущото състояние на земеделските консултантски услуги в рамките на  инфраструктурата на Системите за знания и информация в земеделието (AKIS);
☺ Земеделски консултантски услуги: следва да се предоставят от цял набор от организации, които позволяват на фермерите да намират решения на ниво ферми чрез създаването на консултантски взаимоотношения с консултанти, и така че да бъдат създадени знания и да бъдат подобрени техните умения.
☺ AKIS: концепция за система, която свързва хора и институции, с цел подпомагане на съвместното учене, генерирането, споделянето и използването на свързана със земеделието технология, познания и информация. Системата интегрира фермери, земеделски обучители, изследователи и консултанти, които да събират познания и информация от различни източници с цел подобряване на начина на живот и поминъка.

С основния казус за България, може да се запознаете тук. Изследван бяха малки земеделски стопани и съветници от Южен централен район, в близост до гр. Пловдив.

С приключването на проекта PRO AKIS се идентифицира необходимост от:
• Постоянно учене и обучение както за консултантите, така и за фермерите;
• Подходящо обучение за частните консултантски компании и доставчиците на суровини;
• Средносрочни стратегии за подпомагане на нови ферми и развитие на малки вече съществуващи ферми;
• Консултантски методи, които се концентрират и разширяват местните познания, съхранявани от местните лидери;
• Индивидуално разработени и локално налични консултантски услуги;
• Целева изследователска дейност, която да отговори на растящите нужди от знания на малките фермери.

След приключване на проекта, са направени следните изводи: в Европейския съюз има множество страни, в които доминиращите консултантски организации са или фермерски организации (в 11 страни) или държавни организации (в 8 страни). Това не изключва възможността и за други типове организации (напр. частния сектор, може да бъде активен участник при предоставянето на консултации. В страни с федерална или децентрализирана структура (Германия, Великобритания, Италия, Малта, Люксембург) се наблюдават различни видове доминиращи организации. Друго наблюдение, е че в 13 страни съществуват земеделски камари, но не съществува модел, при който те поемат ролята на основна консултантска организация.